Na západním pobřeží USA a Kanady zuří desítky lesních požárů

Více než 2300 hasičů bojovalo v sobotu v Kalifornii s několika desítkami lesních požárů. Stát na západním pobřeží USA, který pět let sužovalo sucho, zasáhla nyní vlna veder. Téměř dvě stě lesních požárů se snaží uhasit také hasiči na západním pobřeží Kanady. Provincie Britská Kolumbie už vyhlásila stav nouze.

Video Zprávy
video

Kalifornii zasáhly desítky lesních požárů

Vysoké teploty nyní panují především v jižní části Kalifornie. Například v centru Los Angeles se rtuť teploměrů vyšplhala v sobotu kolem poledne místního času na 36 stupňů, a padl tak teplotní rekord starý 131 let.

Kalifornii zasáhly rozsáhlé lesní požáry
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Noah Berger
Kalifornii zasáhly rozsáhlé lesní požáry
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Noah Berger

S požáry ale hasiči musejí bojovat na území celého státu. Jeden z nich vypukl severně od Sacramenta a podle hasičů zasáhl území o rozloze zhruba 800 hektarů, zničil deset domů a vyžádal si evakuaci několika desítek lidí. Lehká zranění v důsledku požáru utrpělo šest lidí včetně jednoho hasiče.

Další požár zuří na území o rozloze více než 3200 hektarů v lesích v okolí města Santa Barbara. V noci z pátku na sobotu oheň ještě hořel na území o poloviční rozloze. Také zde musely úřady přistoupit k evakuaci obyvatel.

Zdroj: Reuters/ San Luis Obispo Fire Department

Zhruba se 180 požáry bojují i hasiči na západním pobřeží Kanady. Provincie Britská Kolumbie kvůli nim vyhlásila poprvé po čtrnácti letech stav nouze. Evakuovat úřady musely kolem sedmi tisíc lidí, především z oblasti severovýchodně od Vancouveru. Většinu požárů podle úřadů způsobily blesky, některé ale úmyslně založili i žháři.