Proč je Warmbier v kómatu? Američané ani OSN nevěří vysvětlení Severokorejců

Vyšetřovatel OSN pro lidská práva Tomas Ojea Quintana vyzval Severní Koreu, aby podrobně vysvětlila, proč se americký student Otto Warmbier po více než ročním věznění v KLDR vrátil domů v kómatu. Podle severokorejské strany je mladíkův stav důsledkem onemocnění botulismem, američtí lékaři s tím ale nesouhlasí a uvedli, že Warmbier má těžce poškozený mozek.

Otto Warmbier se vrátil do USA v kómatu
Zdroj: ČTK/AP/The Cincinnati Enquirer Autor: Sam Greene

„Vítám zprávu o Warmbierově propuštění, zároveň jsem ale velmi znepokojen jeho zdravotním stavem. Úřady (KLDR) musejí podat jasné vysvětlení, jakým způsobem upadl do kómatu,“ napsal ve svém prohlášení vyšetřovatel OSN Quintana.

Severokorejští představitelé americkým diplomatům podle listu The Washington Post řekli, že Warmbier onemocněl ve vězení botulismem, což je závažná paralyzující nemoc způsobená otravou, která může zapříčinit smrt. Když mu prý byla podána uspávací pilulka, upadl do kómatu, z něhož se dosud neprobral.

Poškození mozku odpovídají zástavě dýchání 

Lékaři z nemocnice v Ohiu, kde Warmbier nyní leží, ale uvedli, že pacient má těžce poškozený mozek a nejeví příznaky onemocnění botulismem. Warmbier utrpěl „značnou ztrátu mozkové tkáně ve všech částech mozku,“ prohlásil lékař Daniel Kanter. Podle lékařů je Warmbier v bdělém stavu, ale nereaguje na okolí. Nemluví a „zdá se, že ani nerozumí jazyku,“ dodal Kanter.

Lékaři, kteří Warmbiera vyšetřovali v nemocnici v ohijském Cincinnati, nenašli u pacienta žádné viditelné známky toho, že by byl během věznění vystaven fyzickému násilí. „Nejde o běžné projevy mozkového traumatu. Takovéto následky jsou typické pro zástavu dechu či srdce,“ řekl Kanter. Podle amerických lékařů je Warmbierův stav důsledkem respirační zástavy.

Fred Warmbier během tiskové konference
Zdroj: ČTK/AP
Autor: John Minchillo

Kromě lékařů se na tiskové konferenci vyjádřil i otec propuštěného Američana, Fred Warmbier. Severokorejský režim obvinil z brutálního zacházení se svým synem. Stav, ve kterém se vrátil domů, podle Freda Warmbiera vypovídá, co jsou Severokorejci zač. „Jsem na svého syna nekonečně hrdý,“ ujistil viditelně dojatý Fred Warmbier oblečený do saka, ve kterém jeho syn stanul před severokorejským soudem.

„Patnáct měsíců jsme s ním neměli žádný kontakt. Nic jsme o něm neslyšeli. Věděli jsme jenom to, že se k němu chovají jako k nějakému válečnému zajatci, jako k rukojmímu,“ dodal Fred Warmbier. Pro něj i pro celou rodinu bylo prý doslova šokující, když se jim ozvalo americké ministerstvo zahraničí se zprávou, že KLDR jejich syna hodlá propustit.

Pchjongjang v oficiální zprávě ve čtvrtek oznámil, že mladík odsouzený v KLDR k 15 letům vězení za krádež propagandistického plakátu v hotelu v Pchjongjangu byl propuštěn z „humanitárních důvodů“. Na svobodu se dostal po 17 měsících.