Politici stojí za Londýnem. Trump nabízí vše, co bude třeba

Už potřetí za poslední týdny se Británie stala obětí terorismus. I přes pokročilé noční hodiny politici napříč monarchií i světem komentovali další zprávy o útoku v Londýně. Ke kondolencím amerického prezidenta Donalda Trumpa, německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona či ruského prezidenta Vladimira Putina se přidala řada dalších politiků včetně představitelů EU.

Kytice květin poblíž Londýnského mostu
Zdroj: Reuters Autor: Dylan Martinez
Britská premiérka Theresa Mayová

Theresa Mayová

britská premiérka

Na základě poznatků od policie a tajných služeb můžu potvrdit, že hrůzné incidenty v Londýně budou posuzovány jako potenciální akt terorismu.

Theresa Mayová

britská premiérka

„Londýňané dnes a v příštích dnech zaznamenají zvýšenou policejní přítomnost. Není důvod k poplachu,“ uvedl v prohlášení londýnský starosta Sadiq Khan a vyzval Londýňany k bdělosti. „Jsme dnes všichni v šoku a rozhněvaní. Ale toto je naše město. Nikdy nenecháme tyto zbabělce vyhrát a nenecháme se zastrašit terorismem,“ prohlásil také. 

Video Projev britské premiérky Theresy Mayové k útoku v Londýně
video

Projev britské premiérky Theresy Mayové k útoku v Londýně

Projev britské premiérky Theresy Mayové k útoku v Londýně

Brífink policie k londýnskému útoku

Starosta Londýna Khan: Naše město pociťuje zármutek. Jsem rozhořčen

V Londýně útočili teroristé, zřejmě šlo o islámské radikály

Jeremy Corbyn

Jeremy Corbyn

předseda Labouristické strany

Z Londýna hlášené brutální a šokující incidenty. Mé myšlenky jsou s oběťmi a jejich rodinami. Děkuji zasahujícím složkám a záchranářům.

Jeremy Corbyn

předseda Labouristické strany

„Byl to příšerný útok v srdci našeho hlavního města. Mířil na lidi užívající si večer s přáteli a rodinami. Mé myšlenky jsou s oběťmi a všemi dotčenými. Jako vždy, za obtížných a traumatických okolností, jsem velmi hrdá a vděčná naší policii a záchranářům,“ uvedla britská ministryně vnitra Amber Ruddová. 

Londýnská policie poblíž Borough Market
Zdroj: Reuters
Autor: Peter Nicholls

Vyjádření podpory vyjadřuje i EU

Ke kondolencím se přidali i unijní představitelé. „Držíme smutek za oběti odporného útoku na mostě London Bridge a stojíme při jejich rodinách, “ uvedl předseda europarlamentu Antonio Tajani a zdůraznil, že takovým činům je nutno v budoucnosti zabránit.

Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že „Evropa stojí v boji proti terorismu po boku Británie“. „Myslíme na oběti a jejich rodiny a modlíme se za ně,“ uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Trump kritizoval londýnského starostu

Trump přislíbil, že USA udělají vše, co je v jejich silách, aby Británii pomohly. „Jsme s vámi,“ vzkázal Britům jménem Spojených států. Telefonoval rovněž s britskou premiérkou a přislíbil jí veškerou pomoc při vyšetřování útoků. 

Donald Trump

Donald Trump

americký prezident

Cokoliv, čím mohou Spojené státy pomoci Londýnu a Británii, je k dispozici. JSME S VÁMI. BŮH VÁM ŽEHNEJ!

Donald Trump

americký prezident

Na Twitteru současně připomněl svůj kontroverzní zákaz vstupu do země lidem z některých muslimských zemí. „Potřebujeme být prozíraví, bdělí a tvrdí. Potřebujeme, aby nám soudy vrátily naše práva. Potřebujeme zákaz cestování jako další úroveň bezpečnosti,“ napsal Trump.

Později uvedl, že je třeba přestat s politickou korektností, a kritizoval londýnského starostu za jeho slova, že není potřeba se znepokojovat. „Nejméně sedm mrtvých a 48 zraněných při teroristickém útoku a starosta Londýna říká, že 'není důvod k poplachu'!“ tweetoval.

Khanův mluvčí vzápětí uvedl, že starosta má v důsledku atentátu důležitější věci na práci než reagovat na Trumpův „neinformovaný tweet“. Trump podle něj „úmyslně změnil kontext (starostových) slov vyzývajících Londýňany a návštěvníky hlavního města, aby nebyli znepokojeni, když uvidí v ulicích města více policistů, včetně ozbrojených,“ řekl starostův mluvčí.

Video Zpravodaj ČT: Trump využil útoky pro obhajobu imigračního dekretu
video

Zpravodaj ČT: Trump využil útoky pro obhajobu imigračního dekretu

„Odsuzujeme zbabělé útoky na nevinné civilisty v Londýně. Spojené státy jsou připraveny poskytnout jakoukoliv pomoc, o kterou úřady Spojeného království požádají. Naše srdce jsou s rodinami a milovanými obětí. Přejeme plné a rychlé zotavení zraněným,“ uvedlo ve vyjádření americké ministerstvo zahraničí.

Putin navrhl posílení spolupráce

Sobotní útok odsoudil i ruský prezident Vladimir Putin a vyjádřil soustrast britskému lidu. Britské premiérce Therese Mayové poslal soustrastný telegram. Kreml uvedl, že Putin v tomto telegramu Mayové napsal, že „společnou odpovědí na podobné události by mělo být posílení spolupráce států v boji proti terorismu“.

Angela Merkelová

Angela Merkelová

německá kancléřka

Německo v boji proti všem formám terorismu stojí jednoznačně na straně Británie. Strach, smutek a odhodlání nás poutá k sobě navzdory všem hranicím.

Angela Merkelová

německá kancléřka
Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

francouzský prezident

Francie stojí při Velké Británii, dnes více než jindy. Mé myšlenky jsou s oběťmi a jejich rodinami.

Emmanuel Macron

francouzský prezident

Jsme připraveni podpořit britskou vládu v odpovědi na tyto útoku. V myšlenkách jsme se zraněnými a jejich rodinami.

Julia Bishopová

australská ministryně zahraničí

Španělský premiér Mariano Rajoy vyjádřil solidaritu s Británií a nabídl jí pomoc, zatímco litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová řekla, že „duch Londýna je silnější, než kdy předtím“ a je „silnější než strach“.

Belgický premiér Charles Michel londýnský útok označil za „tragédii“ a dodal, že všichni stojí za Británií. „Londýn truchlí po dalším zbabělém útoku. A my truchlíme s ním. Naše myšlenky a srdce jsou s oběťmi a přeživšími,“ uvedl na Twitteru nizozemský premiér Mark Rutte.