CIA prý přišla o zdroje v Číně, její práci tam to ochromilo

Čínská vláda nechala v letech 2010 až 2012 uvěznit nebo zabít až dvacet lidí, kteří působili jako informátoři americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Podařilo se jí tak ochromit činnost této výzvědné agentury v nejlidnatější zemi světa, napsal americký list New York Times. CIA odmítla článek komentovat.

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA)
Zdroj: ISIFA/AFP Autor: Saul Loeb

Podle NYT není jasné, zda Číňané dokázali informátory odhalit díky práci dvojího agenta nebo hackerskému útoku proti CIA. Zničili ale síť informačních zdrojů, jejíž vytvoření trvalo léta. Jeden ze spolupracovníků CIA byl podle tří nejmenovaných zdrojů, na něž se odvolává NYT, zastřelen před vládní budovou. Šlo údajně o varování ostatním lidem předávajícím informace americké straně.

Čtyři bývalí činitele CIA listu NYT řekli, že tok informací z čínského vládního aparátu začal vysychat v roce 2010 a o rok později začali mizet informátoři. Aby tyto události vyšetřily, zahájily CIA a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) operaci nazvanou Medojed. Vyšetřovatelé přezkoumávali všechny operace výzvědných služeb v Pekingu a prověřovali všechny zaměstnance americké ambasády v čínském hlavním městě. Dopracovali se k bývalému tajnému agentovi CIA, který pracoval v oddělení pro Čínu, neměli však dostatek důkazů pro to, aby ho mohli zatknout. Nyní prý žije v jiné asijské zemi.

Podle některých zdrojů se jména informátorů dostala k Číňanům díky napadení tajného komunikačního systému CIA. Jiní se domnívají, že se tak stalo v důsledku nedbalosti: že agenti se na místa srazů dostávali vždy stejnou cestou, se svými zdroji se setkávali na stejných místech nebo v restauracích, v nichž byla nainstalována odposlouchávací zařízení.

Kolem roku 2013 se Číňanům přestalo dařit odhalovat agenty pracující pro Spojené státy a CIA se od té doby snaží svoji síť informátorů obnovit, tvrdí NYT.