Přes 10 tisíc lidí v Moskvě protestovalo proti zboření „chruščovek“

Více než 10 tisíc lidí vyrazilo podle agentury AP do ulic Moskvy, aby protestovali proti kontroverznímu plánu na zbourání takzvaných „chruščovek“. Jde o desítky let staré bytové domy z éry sovětského vůdce Nikity Chruščova. Bourání může připravit o domov až 1,6 milionu lidí, tedy 13 procent obyvatel metropole.

Protest proti boření "chruščovek"
Zdroj: ČTK/AP Autor: Pavel Golovkin

Demonstranti se shromáždili, aby protestovali proti pravděpodobně největšímu projektu rekonstrukce v Rusku. Projekt počítá se stržením celé čtvrti jednoduchých, převážně panelových staveb z doby Sovětského svazu.

Moskevská radnice trvá na tom, že budovy jsou příliš zchátralé a zastaralé, zatímco mnoho obyvatel a aktivistů považuje plán za lest, která má uvolnit cestu k vytvoření ghetta s výškovými budovami v jedné z nejvíce zalesněných moskevských čtvrtí.

Moskvané v neděli pochodovali s vlajkami svých čtvrtí, transparenty vyjadřujícími nesouhlas s demolicí a hlasitě volali po rezignaci moskevského starosty, který je spojencem prezidenta Vladimira Putina.

Pětipodlažní budovy postavené v 50. a 60. letech minulého století měly vyřešit krizi bydlení. Zbořeno by mohlo být až 8 tisíc domů. Město na realizaci projektu vyčlenilo 300 milionů rublů (127,6 milionu korun), nová výstavba má přijít až na 2,4 bilionu rublů.

Podle radnice bude podmínkou pro zbourání souhlas obyvatel domu. Vybraný dům strhnou pouze v případě, že většina jeho obyvatel bude se stržením souhlasit.