Rusko zakázalo činnost svědkům Jehovovým a zabaví jim veškerý majetek

Ruský nejvyšší soud zakázal činnost společnosti svědkové Jehovovi na celém území Ruské federace. Organizaci přitom označil za extremistickou. Podle agentury TASS tak soud vyhověl návrhu ruského ministerstva spravedlnosti. Představitel náboženské společnosti Sergej Čerepanov řekl, že se proti rozsudku odvolá k Evropskému soudu pro lidská práva.

Podle agentury Interfax byli jehovisté pravidelně předmětem pozornosti úřadů po celém Rusku. V řadě měst a regionů už byla náboženská společnost zakázána, například v Samaře, Orlu, Belgorodu či Birobidžanu.

Činnost jehovistů na území celého Ruska ministerstvo spravedlnosti pozastavilo na konci března. Upozorňovalo na údajný velký počet právních deliktů společnosti, zejména na šíření extremistické literatury jejími regionálními představiteli. Jehovisté navíc prý propagují zákaz krevních transfuzí, čímž podle ministerstva ohrožují bezpečnost lidí.

Dlouhodobý boj s ruskými úřady

Svědci Jehovovi byli od počátku svého působení na ruské půdě v roce 1991 trnem v oku tamních úřadů. Například v roce 2006 Rusko upravilo právní definici extrémismu, podle níž pod něj nově spadalo i „podněcování náboženských svárů“. To vedlo k tomu, že jehovisté začali mít stejný právní status jako nacisté nebo tzv. Islámský stát. 

Ke svědkům Jehovovým se nyní hlásí 8,3 milionu lidí z 240 zemí světa. V České republice se k nim při posledním sčítání lidu v roce 2011 přihlásilo 13 069 osob. V Rusku, kde společnost začala oficiálně působit v roce 1991, mají podle vlastního tvrzení na 170 000 členů.