Trump reviduje vízový program pro odborníky z ciziny

Prezident Spojených států Donald Trump exekutivním příkazem nařídil prověřit vízový program, díky němuž získávají cizinci pracovní povolení na odborné pozice. Dekret se týká vízového programu H-1B, který se Trump v kampani zavázal ukončit. Portál BBC poznamenal, že vízum H-1B využila po příchodu do USA také nynější Trumpova manželka Melania, která se živila jako modelka.

Video Zprávy v 10
video

Trump nechá přezkoumat vízový program

„Víza H-1B jsou v současné době udělována naprosto náhodnou loterií, to je špatně. Získávat by je naopak měli jen ti nejvíce kvalifikovaní a nejlépe placení žadatelé a tato víza by nikdy neměla být využívána k nahrazení Američanů,“ řekl Trump.

Zmíněný dekret rovněž požaduje od vládních agentur, aby při uzavírání federálních kontraktů upřednostňovaly americké produkty. Jde o další krok v naplňování Trumpova předvolebního hesla „America First“.

Firmy se změnám vízového programu brání

S Trumpovými plány nesouhlasí například pracovníci v technologickém průmyslu. Podle nich je program nutný, protože firmám se vždy nedaří najít dostatek amerických zaměstnanců s dovednostmi, které potřebují. Studenty navíc víza podporují v tom, aby ve Spojených státech zůstali i po dosažení vysokoškolského titulu.

„Vždy se snažíme najmout ty nejlepší inženýry, bez ohledu na to, z jaké země jsou. Neustále hledáme nové talenty a tento vízový program je toho důležitou součástí, protože v zahraničí žije mnoho chytrých a šikovných lidí. Chceme si být jistí, že můžeme pokračovat v růstu a investicích do společnosti tím, že budeme mít k dispozici ty nejlepší lidi,“ říká technický viceprezident společnosti Gametime Charles Rice.

V rámci vízového programu H-1B, který je otevřen nejen technologickému odvětví, ale například také architektům, vysokoškolským učitelům či modelkám, získá každoročně pracovní povolení 85 000 cizinců. Nejčastěji tato víza získávají pracovníci z Indie.

Vláda 65 000 víz uděluje v loterii, dalších 20 000 víz pak náhodně rozdělí postgraduálním studentům. Počet žadatelů o tato víza letos poklesl na 199 000, loni se o ně ucházelo 236 000 cizinců.