Pence používal během guvernérské funkce soukromý e-mail, napadli ho hackeři

Americký viceprezident Mike Pence používal v době, kdy byl guvernérem státu Indiana, soukromý e-mail i k oficiální komunikaci. E-maily se týkaly i citlivých bezpečnostních otázek, informoval ve čtvrtek list Indianapolis Star s tím, že Pencův účet minulé léto napadli hackeři.

Americký viceprezident Mike Pence
Zdroj: Reuters

Z e-mailů podle deníku vyplývá, že Pence si psal se svými poradci o takových otázkách, jako byly bezpečnostní brány v guvernérově sídle a reakce státu na globální teroristickou hrozbu.

Deník ale zároveň zdůraznil, že zákony státu Indiana nezakazují veřejným činitelům používání soukromé elektronické pošty.

Odborníci na internetovou bezpečnost ovšem upozorňují, že používání soukromých e-mailových účtů (v případě Pence to byl AOL) může znamenat bezpečnostní hrozbu, protože tyto servery neposkytují tak rozsáhlé zabezpečení jako vládní účty. Kromě toho není komunikace vedená přes soukromé účty zachycena na státních serverech.

„Podobně jako předchozí guvernéři, i guvernér Mike Pence během své funkce používal soukromý i státní e-mailový účet. Během vykonávání guvernérské funkce postupoval ve věci používání e-mailové schránky a archivace korespondence přesně podle zákonů státu Indiana,“ reagovala Pencova viceprezidentská kancelář.

Osobní e-mail používala pro pracovní účely i někdejší americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) nicméně zákon neporušila. Kauza ale ovlivnila kampaň demokratické političky před loňskými prezidentskými volbami. Republikáni se z provalení skandálu snažili co nejvíc vytěžit, aby ukázali Clintonovou jako dostatečně nevěrohodnou k tomu, aby byla s to zastávat prezidentský úřad.