Téměř 200 tisíc lidí, kteří byli nuceni se evakuovat kvůli poškozené kalifornské přehradě Oroville, se může okamžitě vrátit zpět do svých domovů. Podle agentury Reuters to oznámil místní šerif, jenž zároveň obyvatele sídel pod vodní nádrží vyzval, aby zůstali v pohotovosti, pokud by se situace změnila. Po upuštění by měla být podle úřadů v přehradě nyní dostatečná kapacita na zadržení vody, kterou už ve středu přinesou očekávané bouře.
Obyvatelé z okolí poškozené kalifornské přehrady mohou zpět domů
Evakuaci obyvatel pod přehradou Oroville, která je nejvyšší ve Spojených státech, nařídily úřady v neděli poté, co zjistily, že eroze podemlela hlavní skluz od primárního přelivu přehrady. Kvůli silným dešťům a tání sněhu přiteklo do přehrady tolik vody, že poprvé v padesátileté historii díla začala přetékat mimo primární přeliv i přes ten nouzový.
Od nouzového přepadu není vybudován betonový skluz a jako odtokový kanál zde slouží stráň. Voda následně poškodila i tento nouzový skluz. Vymleté díry se úřady pokusily provizorně zaplnit pytli s pískem a kamením shazovaným z vrtulníků.
Podle místního šerifa Koryho Honey, který nařízenou evakuaci odvolal, je riziko zaplavení oblastí pod přehradou výrazně nižší, neboť vodohospodáři už nenalezli žádná další poškození způsobená erozí, která by narušila „celkovou celistvost“ přepadu. Orovillská přehrada je podle něj po odpuštění také schopna pojmout dostatečné množství vody, které přinesou bouřky v následujících dnech.
Obyvatelé dotčených měst by ale měli zůstat v pohotovosti a být připraveni na možnou opětovnou evakuaci, dodal Honea. Evakuační nařízení úřady prozatím změnily na nižší stupeň – evakuační varování.
Přes dva kilometry dlouhá umělá nádrž Oroville pojme asi čtyři kubické kilometry vody. Přehrada má sypanou hráz, která je s 230 metry nejvyšší v USA. Vodní dílo slouží jako zásobárna vody, k výrobě elektřiny a plní i protipovodňovou funkci.