Narkobaron Guzmán si stěžuje na podmínky ve vězení

Za přísných bezpečnostních opatření předstoupil v pátek před soud v New Yorku mexický narkobaron Joaquín Guzmán. Jeho právníci kritizovali špatné podmínky ve vězení a zpochybnili proces jeho vydání z Mexika do USA. Obžaloba požaduje výměnu jeho obhájců kvůli možnému střetu zájmů. Při prvním slyšení 20. ledna Guzmán uvedl, že je nevinný.

Guzmán po převozu z Mexika do USA
Zdroj: Reuters

Guzmán, přezdívaný kvůli své výšce 168 centimetrů El Chapo (Prcek), čelí v USA mimo jiné obviněním z vraždy, pašování drog, praní špinavých peněz a nelegálního držení zbraní. Jeho obhájci si nyní stěžovali, že musí trávit ve vězení 23 hodin v izolaci.

„Byla přijata výjimečná opatření a myslím, že všichni víme proč,“ reagoval na stížnost lakonicky soudce Brian Cogan. Šéf drogového kartelu Sinaloa Guzmán, který byl v Mexiku již v 90. letech odsouzen ke dvaceti rokům vězení za vraždu a obchod s drogami, totiž v minulosti z mexického vězení dvakrát uprchl.

Převoz Guzmána k newyorskému soudu
Zdroj: Reuters
V lednu 2001 se Guzmánovi podařilo uniknout z věznice s maximální ostrahou v dodávce, která vozí prádlo. Na útěku byl 13 let, než byl v únoru 2014 dopaden. V červenci 2015 se mu podařilo utéci z káznice znovu, a to 1,5 kilometru dlouhým podzemním tunelem, jenž vedl z jeho cely do domu v polích. Dopaden byl loni v lednu ve svém rodném státě Sinaloa. 

Obhajoba v pátek před soudem zpochybnila také proces extradice z Mexika do USA, kam byl Guzmán vydán minulý měsíc. Obhájci prý nedostali příslušnou dokumentaci.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Guzmánovo rodiště se bojí budoucnosti

Podle obžaloby by měli být obhájci Michael Schneider a Michelle Gelerntová vyměněni, protože u nich hrozí „střet zájmů“. V minulosti prý zastupovali jako obhájci několik osob, které mohou být nyní v Guzmánově případu povoláni jako svědci. 

V soudní síni byla v pátek přítomna i Guzmánova sedmadvacetiletá manželka Emma Coronelová, s nímž má šéf drogového kartelu dvě děti. Obhajoba si rovněž stěžovala, že Coronelová nesmí Guzmána ve vězení na Manhattanu navštěvovat.

Guzmánova manželka Emma Coronelová (vlevo)
Zdroj: Reuters
Guzmán v USA čelí celkem 17 různým obviněním. Podle prokuratury je zodpovědný za existenci rozsáhlé kriminální sítě, která mezi lety 1989 a 2014 přepravila a distribuovala 200 tun drog z Kolumbie do USA a Kanady v hodnotě asi 14 miliard dolarů (zhruba 350 miliard korun). Těmito penězi mexický narkobaron korumpoval úředníky a nakupoval za ně zbraně. Další slyšení s Guzmánem se má konat 5. května.