Le Penová: Každá země má mít možnost zřeknout se eura

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová prohlásila, že každá země musí mít možnost opustit euro, pokud si to bude přát. „Neříkám, že každá země musí opustit euro, ale musíme mít tuto možnost, pokud si to daná země přeje,“ řekla Le Penová na konferenci evropské krajní pravice v Koblenci, které se účastní také nizozemský nacionalista Geert Wilders a vedoucí představitelé Alternativy pro Německo (AfD).

Le Penová předpověděla, že odchod Británie z Evropské unie bude mít na společenství „dominový efekt“, a amerického prezidenta Donalda Trumpa označila za „neoliberála“. „Prožíváme konec jednoho světa a zrození jiného. Zažíváme návrat národních států,“ zdůraznila.

Marine Le Penová

Marine Le Penová

„V roce 2016 se probudil anglosaský svět. Jsem si jistá, že rok 2017 bude rokem, kdy se probudí i kontinentální Evropa.“

Marine Le Penová

Le Penová, která jde jako jeden z předních kandidátů do letošních prezidentských voleb ve Francii, před více než dvěma týdny prohlásila, že Francie i další země eurozóny by měly opustit euro jako jednotnou měnu a vrátit se k dřívějšímu systému „společné evropské měny“, která by existovala vedle měn národních. Le Penová coby předsedkyně Národní fronty tak navrhla návrat k systému ECU, tedy Evropské měnové jednotky.

  • ECU byla zúčtovací měna vytvořená na základě měnového koše, v EU a předešlé struktuře Evropských společenství fungovala od konce 70. do konce 90. let, kdy byla nahrazena eurem.

Podle průzkumů by se měla Le Penová probojovat do druhého kola prezidentských voleb. Tam by ale měla prohrát s kandidátem hlavního proudu, nejspíše konzervativcem Francoisem Fillonem. Jako jediný z hlavních kandidátů požaduje Le Penová odchod Francie z eurozóny.

Setkání představitelů evropské krajní pravice v Koblenci
Zdroj: Reuters

Wilders čeká rok vlasteneckého jara

O probouzení národů Západu hovořil v Koblenci také vůdce nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Wilders, kterému průzkumy dávají naději na vítězství v březnových parlamentních volbách. „Včera, nová Amerika. Dnes – nazdar Koblenci – nová Evropa,“ prohlásil nizozemský politik s odkazem na Trumpův nástup do Bílého domu. „Lidé se na Západě probouzejí. Odhazují jeho politické korektnosti. Tento rok bude rokem lidu, rokem osvobození, rokem vlasteneckého jara,“ zdůraznil Wilders.

Konferenci Svoboda pro Evropu pořádá německá AfD, která doufá v posílení pozic v podzimních volbách.

Zahajovací projev měl Marcus Pretzell, manžel vůdkyně AfD Frauke Petryové. Pretzell kritizoval současný stav Evropské unie, volnost pohybu osob v schengenském prostoru bez nutnosti ukazovat pas a euro. Ocenil Trumpův odpor k připravované nové obchodní dohodě mezi EU a USA a prohlásil, že Evropa má problém s politickým islámem. „Kdo by ještě pořád chtěl stát se členem EU z vlastní svobodné vůle? Musíme udělat několik kroků zpět, zašli jsme moc daleko,“ dodal.

Pretzell odmítl povolit účast na konferenci několika německým veřejnoprávním a soukromým médiím, včetně televize ARD, které obvinil z neobjektivního informování o AfD v minulosti. Sdělovací prostředky se proti jeho tvrzení ohradily.

V Koblenci se nedaleko místa konference konala demonstrace levicových odpůrců krajní pravice, kteří skandovali hesla jako „ne hranicím, ne národům, zastavte deportace“. Členové levicové aktivistické organizace AVAAZ rozmístili na místě sochy diktátorů Adolfa Hitlera, Benita Mussoliniho a Josifa Stalina, aby vyslali „silné poselství“ nacionalistickým vůdcům, že „globální občané odmítají jejich staré nebezpečné ideje“.