Do Gambie vstoupila senegalská armáda. Na podporu nového prezidenta

Nově zvolený gambijský prezident Adama Barrow složil přísahu v Senegalu, dosavadní prezident Yahya Jammeh stále odmítá odstoupit. Na podporu Barrowa vstoupila do země senegalská armáda. V Gambii platí od úterý výjimečný stav. České ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Gambii. Podle Asociace cestovních kanceláří ČR se v zemi momentálně nachází desítky českých turistů. 

Nápis vítající návštěvníky Gambie v jejím hlavním městě Banjulu
Zdroj: Reuters Autor: Afolabi Sotunde

Barrow složil přísahu na gambijské ambasádě v Dakaru, hlavním městě sousedního Senegalu. Narychlo připravené ceremonie se zúčastnilo 40 osob, včetně senegalského premiéra a předsedy gambijské volební komise.

Přítomni byli i zástupci Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS), které Gambii hrozí intervencí, pokud Jammeh neopustí funkci.

Jammeh zůstává ve své rezidenci v gambijském hlavním městě Banjulu a stojí za ním jen část armády, uvedla agentura AP. Jammeh v úterý v zemi vyhlásil tříměsíční výjimečný stav. Zdůvodnil jej tím, že se snaží předejít mocenskému vakuu v době, kdy bude o jeho výhradě k výsledku voleb rozhodovat nejvyšší soud.

Video Horizont ČT24
video

Gambie má dva prezidenty. Intervence senegalské armády získala podporu od OSN

Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek jednomyslně schválila rezoluci, která vyjadřuje „plnou podporu ECOWAS v jejím závazku zajistit, v prvé řadě politickými prostředky, respektování vůle gambijského lidu vyjádřené výsledky voleb z 1. prosince“. 

/*json*/{"map":{"lat":14.103394738902633,"lng":-15.251181996874942,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":13.45907953425128,"lng":-16.5838623046875,"type":"1","description":"Banjul"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
  

  • Gambie za půlstoletí poznala pouze dva prezidenty - Dawdu Jawaru a Yahyu Jammeha, který se dostal k moci v roce 1994 pučem. Organizace na ochranu lidských práv jej obviňují ze smrti mnoha politických odpůrců, potlačování práv gayů a lesbiček a také z omezování svobodného přístupu k médiím.