Nejsilnějším zážitkem ve funkci velvyslance byly olomoucké tvarůžky, říká Schapiro

Andrew Schapiro byl hostem Interview ČT24 (zdroj: ČT24)

Česká diplomatická mise Andrewa Schapira se v pátek definitivně uzavře. Post amerického velvyslance v Praze zastával vystudovaný právník od roku 2014 a minimálně s výhledem do blízké budoucnosti to vypadá, že to byla zatím poslední podobná funkce. V Interview ČT24 Schapiro řekl, že se chce vrátit k právnické praxi ve Spojených státech. Ovšem spojení s Českou republikou si hodlá zachovat.

Politickou kariéru zatím odcházející americký diplomat neplánuje, ale rozhodně ji ani rezolutně neodmítá. „Je to nyní politicky velmi zajímavá doba. I když jsem byl soukromým právníkem, vždy jsem se zabýval politikou. Člověk nikdy neví… pokud nastane správná příležitost, možná se budu zabývat veřejným životem,“ nastínil.

Podle protokolu musí Andrew Schapiro v pátek, kdy se funkce oficiálně ujme nový americký prezident Donald Trump, opustit Českou republiku. Na ambasádě je proto balení v plném proudu, i když zatím má podle svých slov hotovo „jen napůl“.

Definitivní sbohem Česku ale Schapiro dát nehodlá a ani nemůže. Jeho rodina zůstane totiž až do léta v Praze, aby zde jeho dvě děti mohly dokončit školní rok. „Určitě budu cestovat mezi Prahou a Spojenými státy, i když musím začít novou práci.“

Schapiro: Chtěl jsem být sám sebou, i když to mohlo působit méně diplomaticky

Vzhledem k tomu, že Schapiro není kariérním diplomatem, musel si řadu věcí ohledně protokolu nastudovat. V ostře sledované funkci se přesto snažil zůstat sám sebou, i když připouští, že to občas mohlo působit trochu „nediplomaticky“. „Je důležité, aby byl člověk upřímný a říkal, co si myslí.“

Stojí si proto i za komentářem z dubna 2015 k účasti prezidenta Miloše Zemana na vojenské přehlídce v Moskvě. „Můj názor se nezměnil. Je důležité vyjádřit, co si vaše země myslí. Řekl bych to úplně stejně,“ vrátil se diplomat k události, která poznamenala jeho vztah se Zemanem a na určitou dobu měl kvůli ní na Hradě zavřené dveře.

  • Andrew Schapiro se ujal funkce velvyslance na konci září 2014. Mise v Praze byla jeho první diplomatickou zkušeností. S Českem ho pojí rodinná historie. Jeho matka Raya Czerner Schapirová pochází z Prahy, odkud v roce 1939 uprchla jako malá před nacisty.

Trumpovi bude fandit

Do diskuse o tom, kdo a kdy jej v sídle americké ambasády vystřídá, se nechtěl Schapiro pouštět. Výměna podle něj může trvat pět měsíců i rok. O svém možném nástupci prý žádné informace nemá. „Jenom to, co jsem četl. Nový prezident má právo vybrat, kohokoliv bude chtít. Myslím, že každý kandidát, kterého vybere, bude mít dobré stránky. Ať už to bude kdokoliv.“

Schapiro doufá, že se Donaldu Trumpovi podaří zacelit rány, které americká společnost utržila v tvrdé předvolební kampani. I když Hillary Clintonová získala o tři miliony hlasů víc, Trump se stal prezidentem po právu, protože jak Schapiro zdůrazňuje, podařilo se mu získat hlasy v důležitých státech. „Budu mu fandit, protože je teď i mým prezidentem.“

obrázek
Zdroj: ČT24

Andrew Schapiro hodnotil svou pražskou misi v rozhovoru se Světlanou Witowskou:

  • Jaký byl váš nejsilnější zážitek ve funkci velvyslance?
    „Vyzkoušel jsem olomoucké tvarůžky, a to je opravdu silný zážitek! Ale další věc jsou určitě lidé, které jsem tu potkal. Navštívil jsem české továrny i české vojáky v Afghánistánu. Na cestu do Afghánistánu nikdy nezapomenu.“

  • Jaká byla Vaše největší chyba ve funkci velvyslance?
    „Doufal jsem, že než se tu budu loučit, budu schopen hovořit česky. Něco říct umím, ale pokud bych musel začít znovu, zavřel bych se v místnosti s českými nahrávkami a knížkami a nevylezl bych ven, pokud bych opravdu neuměl česky.“

  • Nejste kariérní diplomat. Jak jste se na funkci připravoval před odjezdem do Česka
    „Existuje příprava, kterou dostanete od ministerstva. Je to velmi intenzivní a dobře udělané. Ale taky jsem si vždycky přál být sám sebou. Je důležité, aby byl člověk upřímný a říkal, co si myslí. To jsem si hned na začátku slíbil, takový jsem.“

  • Jaký je Váš vztah s prezidentem Zemanem?
    „Angličtina i čeština na to mají stejné slovo – ‚fajn'.“

  • Jaké to pro Vás bylo, když jste v roce 1983 poprvé navštívil Československo?
    „Bylo to jako sen, který se mi splnil. Pokaždé jsem viděl takovou krásu a potkal spoustu skvělých lidí… ale byl tu tenkrát i velký smutek.“

  • Jak moc se od té doby Česká republika změnila?
    „Bezprostředně po pádu komunismu to bylo, jako když vyletí špunt ze šampaňského. Ta energie byla neuvěřitelná. Teď se z vaší země stala normální, dospělá země. A myslím, že se už nemůže vrátit zpátky k systému, který měla… a z toho mám velkou radost.“

  • Co očekáváte od vlády Donalda Trumpa? Mohou být naše vztahy ještě lepší?
    „Doufám, že česko-americké vztahy se budou zlepšovat každým rokem a do budoucna se na tom nebude nic měnit.“
Načítání...