Ruský prezident Vladimir Putin nevyhostí americké diplomaty. Navrhoval mu to ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na čtvrteční vypovězení 35 ruských diplomatů ze Spojených států. Místo toho Putin pozval „všechny děti amerických diplomatů akreditovaných v Rusku na novoroční a vánoční oslavy do Kremlu“ a americkému prezidentovi a jeho rodině popřál vše dobré do nového roku.
„Nesnížíme se na tuto úroveň,“ odpověděl Putin a pozval děti amerických diplomatů na novoroční oslavy
Americké tajné služby na podzim dospěly k závěru, že se Rusko snažilo ovlivnit volby ve prospěch republikánského kandidáta Donalda Trumpa.
Hackerské aktivity ruských tajných služeb podle zprávy neskončily s americkými volbami, ale stále pokračují. Prezident Barack Obama v reakci na útoky ve čtvrtek rozhodl o vypovězení 35 ruských diplomatů a přijetí sankcí vůči rozvědkám a lidem s nimi spojeným. Postihy vůči Rusku za jeho „agresivní aktivity“ tím podle něho nekončí.
„Zneplatníme jim pověřovací listiny. Nebudou tu mít žádnou ochranu ani diplomatickou imunitu. Budou to nežádoucí osoby, takže musí opustit zemi,“ uvedl mluvčí Bílého domu Eric Schulz.
Putin odmítl odvetné vyhoštění amerických diplomatů
Podle Moskvy zasáhne americké rozhodnutí vyhostit 35 ruských diplomatů celkem 96 lidí. Jde o představitele ruské diplomacie a jejich rodiny. Ruští diplomaté dostali od Američanů 72 hodin na to, aby Spojené státy opustili. Někteří si údajně již stěžovali, že mají problém za tak krátkou dobu sehnat letenky pro návrat domů, Kreml proto oznámil, že pro diplomaty pošle vládní letoun.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ruskému prezidentovi navrhl v odvetné reakci vyhoštění 31 zaměstnanců americké ambasády v Moskvě a čtyř diplomatů z generálního konzulátu USA v Petrohradě. Vladimir Putin ale uvedl, že Rusko v reakci na americké sankce nikoho nevyhostí.
Podle Putina chtěl Obama svým krokem vyprovokovat obdobnou reakci ze strany Ruska, Moskva na to ale nepřistoupí. „Vyhrazujeme si právo na odvetná opatření, nicméně nesnížíme se na úroveň této nezodpovědné diplomacie,“ uvedl prezident v prohlášení zveřejněném na stránkách Kremlu.
Americké sankce jsou podle Putina dalším krokem, jak podkopat vzájemné vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Jak uvedl, je mu líto, že administrativa Baracka Obamy zakončuje svůj mandát tímto způsobem. Americkému prezidentovi a jeho rodině popřál vše dobré do nového roku. Stejné přání adresoval i Donaldu Trumpovi a jeho rodině a všem Američanům.
Další kroky prý Putin zváží až v reakci na to, jak bude postupovat nová administrativa prezidenta Donalda Trumpa, který nastoupí do funkce 20. ledna. Putin doufá, že Rusko a USA učiní po nástupu Trumpa do úřadu skutečné kroky k vylepšení vzájemných vztahů. Ruský prezident to uvedl v novoročním vzkazu budoucímu americkému prezidentovi.
Obvinění, která USA vznesly proti Rusku, jsou podle Lavrova nepodložená. Ruští představitelé včetně Putina v minulosti nařčení ze zásahů do voleb opakovaně odmítali. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek prohlásil, že americký postup zásadně poškozuje vztahy obou zemí.
Trump se chce setkat se zástupci tajných služeb
Budoucí americký prezident Donald Trump informace o ruském ovlivňování výsledku voleb před časem označil za směšné a tuto středu prohlásil, že by Washington měl americko-ruského sporu o tyto útoky zanechat.
Po ohlášení sankcí ze strany Spojených států ale uvedl, že se chce setkat se zástupci tajných služeb, aby se o situaci dozvěděl více. Žádné bezprostřední jednání s Putinem v plánu nemá.
V komentáři, který Trump zveřejnil na Twitteru, ovšem nově zvolený americký prezident ocenil Putina za to, že se zdržel odvetných akcí proti USA, a označil ho za „velmi chytrého“. „Skvělý tah, ta (Putinova) zdrženlivost - vždycky jsem věděl, že je velmi chytrý!“ napsal Trump.
Reuters upozorňuje, že po nástupu do Oválné pracovny bude mít Trump možnost zrušit Obamův dekret, postihy odvolat a ruské diplomaty pustit zpět do země.
USA zveřejnily taktiku údajných ruských hackerů
Americké bezpečnostní úřady také ve čtvrtek zveřejnily analýzu údajných ruských hackerských útoků. Jedná se o vůbec první podobnou oficiální zprávu. Společná analýza Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) uvádí, že ruská civilní i vojenská rozvědka prováděla „kybernetické operace zacílené na americkou vládu a obyvatele“.
V některých případech se podle amerických úřadů hackeři ukrývali za falešnými identitami, aby oběti nedokázaly zjistit původce útoků.
Používali prý také typické praktiky takzvaného phishingu, například rozesílání podvodných e-mailových zpráv tvářících se jako oficiální komunikace, s jejichž pomocí lákali z lidí hesla k jejich uživatelským účtům či jiná tajná data. Nejméně jeden člověk otevřel podle analýzy přílohu, která do jeho počítače nahrála škodlivý program určený ke sběru dat.