Vatikánská kurie to před Vánocemi od Františka tradičně schytala

Papež František nezvykle ostře odsoudil své podřízené ve Vatikánu, kteří se podle něho urputně brání reformám, jež chce zavést v tamější správě. Odpor je podle něho částečně podněcován „ďáblem“. Preláti, kteří pro něho pracují, musejí podstupovat proces „permanentní očisty“, aby mohli lépe sloužit římskokatolické církvi.

V předvánočním projevu k představitelům římské kurie, která je hlavním správním orgánem katolické církve, František upozornil, že jeho reformní snahy nemají za cíl nějaké povrchní kosmetické úpravy, ale hluboké změny v mentalitě církevních hodnostářů.

„Ve své promluvě hovořil o třech typech odporu, které proti reformám existují. Jeden je konstruktivní – chce diskutovat o problémech a František to považuje za velmi legitimní a prospívající situaci. Druhý odpor, a ten bude zřejmě nejrozšířenější, funguje metodou, že chce měnit věci tím způsobem, aby se vůbec nic nezměnilo. A třetím odporem je ten otevřený, ke kterému se staví hlavně tradicionalisté. Jde o jistou zkostnatělost mezi kardinály,“ uvedl publicista Českého rozhlasu Adam Šindelář.

František během předvánočního projevu
Zdroj: Reuters

V roce 2014 odsoudil František 15 „duchovních nemocí“, kterými podle něj vatikánští byrokraté trpí. Varoval je tehdy například před „terorismem pomluv“, „duchovní Alzheimerovou chorobou“, domýšlivostí a mocichtivostí. Papež hodnostáře rovněž přesvědčoval, aby nepodléhali pocitu vlastní důležitosti a neztráceli kritického ducha a humor.

Video Studio ČT24
video

František nezvykle tvrdě kritizoval kurii

V loňském roce pak představil „katalog ctností“, které by naopak měli vykazovat. Patří k nim prý bystrost, lidskost, příkladnost, vlídnost, ohleduplnost a pokora. Podle papeže se církev musí umět zmodernizovat, aby mohla lépe odpovídat současným potřebám společnosti.