Obama potvrdil odpovědnost Ruska za útoky hackerů před volbami

Rusové jsou odpovědní za hackerské útoky proti Demokratické straně během volební kampaně, podobným útokům musí Spojené státy zabránit. Na bilanční tiskové konferenci, své poslední v tomto roce, to řekl odcházející prezident Barack Obama. Poznamenal přitom, že nešlo o „propracovanou špionážní akci“. Doufá nicméně, že budoucí prezident nedopustí, aby cizí mocnost ovlivnila americké volby.

Projev Baracka Obamy
Zdroj: Reuters Autor: Carlos Barria

Při zářijovém summitu státu skupiny G20 v Číně Obama své stanovisko sdělil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Pak už k dalším útokům nedošlo, řekl Obama. Odpovědi na otázku o Putinově osobní odpovědnosti za akce ruských hackerů, o níž v minulých dnech spekulovala americká média, se americký prezident vyhnul.

Kriticky se však vyjádřil na adresu republikánských voličů, kteří chovají sympatie ke kremelskému vládci. „(Republikánský prezident z 80. let) Ronald Reagan by se obracel v hrobě, kdyby znal průzkum, podle něhož třetina republikánských voličů Putina schvaluje,“ zdůraznil.

Video Horizont ČT24
video

Téma Horizontu: Ruští hackeři proti Spojeným státům

Téma Horizontu: Ruští hackeři proti Spojeným státům

Události, komentáře o současných americko-ruských vztazích

Rozhovor o útocích hackerů měl prý Obama i s čínským prezidentem Si Ťchin-pingem. Existují podle něj důkazy, že Čína tyto akce omezila, i když je nezastavila. „Mým úkolem zůstává varovat Rusko a ostatní, aby se k hackerským útokům neuchylovali,“ konstatoval prezident. V opačném případě budou některé americké odpovědi veřejné, o jiných se lidé nedozvědí.

Obama řekl, že nynější personál Bílého domu se zasadí o to, aby předání úřadu týmu Donalda Trumpa proběhlo hladce. Svůj osobní rozhovor s Trumpem označil za srdečný, padaly prý i konkrétní návrhy. Trumpovi prý bude vždy k dispozici.

„Dostali jsme lekci v tom, jak zahraniční internetová propaganda může ovlivnit americké volby. Když smýšlené zprávy, vypuštěné do éteru cizí vládou, jsou téměř identické s těmi, které vydávají stranická média, pak není překvapením, že má cizí propaganda větší dopad. To, že jsme nejednotní, nás činí zranitelnějšími vůči Rusku a jiným mocnostem.“

Barack Obama

americký prezident

Ohledně situace v Sýrii, Obama obvinil režim tamního prezidenta Bašára Asada a Rusko z odpovědnosti za pokračování syrského konfliktu. Krev je na rukou Asadova režimu a Ruska, uvedl prezident. „Asadův režim si nemůže masakry proklestit cestu k legitimitě,“ dodal Obama. Svět prý nesmí od krutých událostí v Sýrii odvracet oči.

Obama: Nemohu říci, že jsme byli v Sýrii úspěšní

Prezident je přesvědčen, že americký postup v Sýrii byl v daných podmínkách a za daných okolností realistický. Pozemní intervence nebyla možná, nejlepší cestou byla podpora umírněné syrské opozice. „Nemohu ale říci, že jsme byli v Sýrii úspěšní,“ uznal. 

Obama, který za pět týdnů Bílý dům opouští, na tiskové konferenci rovněž rekapitulovali bilanci svého osmiletého vládnutí s důrazem na úspěchy v hospodářské a sociální oblasti, ve zdravotnictví a zaměstnanosti. Ve sféře zahraniční politiky poukázal na stahování amerických jednotek z bojišť v Afghánistánu a Iráku, zmínil se též o zlepšení vztahů s Kubou, o uzavření jaderné dohody s Íránem i o důležitosti přijetí Pařížské klimatické dohody směrem ke globální ochraně klimatu.