Začala evakuace tábora v Calais, někteří migranti odmítají odejít

Na severu Francie začala evakuace uprchlického tábora v Calais, v němž podle různých zdrojů žije v nevyhovujících podmínkách 6000 až 8000 migrantů. Jen během pondělka úřady vystěhovaly přes 2000 osob.  Tábor zvaný džungle se bude vyklízet minimálně týden, uprchlíci budou rozvezeni do středisek po celé Francii. Někteří ale odejít odmítají a namísto toho si chtějí v Calais nalézt jiné útočiště.

Evakuace uprchlického tábora v Calais na severu Francie
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Pete Maclaine

Evakuace, kterou francouzská vláda označuje za humanitární, začala oficiálně v osm hodin ráno. Desítky žen a mužů ale již od šesté hodiny přicházely se zavazadly k hangáru, který slouží jako hlavní štáb rozsáhlé operace. 

Mnozí imigranti se však podle stanice France 24 netají tím, že za žádnou cenu nenasednou do autobusů, najdou si jiné improvizované přístřeší v oblasti přímořského města Calais a budou se dál pokoušet dostat do blízké Británie. Christian Salomé z humanitární organizace Auberge des migrants jejich počet odhaduje na dva tisíce. Předvídá vznik desítek „malých džunglí“.

Video Události
video

Poslední dny „Džungle" v Calais

Poslední dny „Džungle" v Calais

Objektivem ČT: Stovky migrantů čekají na povel k vysídlení

Objektivem ČT: Tábor u Calais se připravuje na rozvoz do jiných center

Objektivem ČT: Pohled do centra uprchlické „džungle“

„Vláda může jen snít o tom, že rozbitím tábora vyřeší migrační problém. Je to chybná úvaha, protože mnoho z těch, kteří nyní odejdou, se vrátí. Navíc stále přicházejí noví běženci, zhruba třicet denně,“ tvrdí místopředseda Auberge des migrants Francois Guennoc.

Většina obyvatel tábora, především rodiny, jsou prý podle komentářů s evakuací smířeni. „Kdekoli ve Francii to bude lepší než stany zdejšího tábora,“ říká pětadvacetiletý Súdánec Bašír před nástupem do autobusu. „Žil jsem v této džungli sedm měsíců a už toho mám dost,“ vysvětluje další mladý Súdánec Rahím.

Naopak etiopský mladík Mohammad odmítá jít do fronty a vrací se do tábora. „Jsem nezletilý. Chci se dostat do Británie, autobus mě nezajímá,“ vysvětluje mladík. Také 16letý Eritrejec Daniel nechce odvézt. „Chci jet do Spojeného království. Nechci Francii,“ řekl tento osamělý nezletilec. Upřesnil, že byl v táboře osm měsíců a každý den se pokoušel naskočit na kamiony jedoucí do Británie.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodaj ČT Vostal: 60 autobusů má odvézt 2500 migrantů

Zpravodaj ČT Vostal: 60 autobusů má odvézt 2500 migrantů

Likvidace uprchlického tábora v Calais

Rozvoz migrantů autobusy do připravených ubytovacích kapacit po celé zemi a likvidace této největší nouzové kolonie ve Francii pomocí buldozerů má ukončit zhoršenou bezpečnostní situaci a nespokojenost obyvatel v oblasti Calais. Tábor se rozrostl před 18 měsíci a tvoří ho především Afghánci, Súdánci a Eritrejci.

Londýn přijme nezletilé

Většina z nich se snažila dostat do Británie, což vyvolávalo incidenty u tunelu, jenž spojuje pod Lamanšským průlivem Francii s Británií, a napětí mezi oběma státy. Londýn nyní přistoupil na to, že přijme stovky nezletilých imigrantů, kteří v táboře v Calais zůstaly bez doprovodu a mají v Británii příbuzné.

Plány na uzavření tábora vyvolaly protesty mnoha především konzervativních a krajně pravicových lokálních politiků, již se obávají důsledků pobytu migrantů z Calais ve svých městech. Tyto protesty nyní nejspíš zesílí.

Střety v uprchlickém táboře v Calais
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: AA/ABACA

„Přijmout ve městech třicet či čtyřicet osob mi nepřipadá jako problém,“ reagoval v neděli na kritiku představitel levicové vlády Patrick Kanner. Uprchlíci si podle něj zaslouží „respekt a lidskost“.

Uprchlíci převezení do stovek středisek, která byla narychlo vybudovaná například i v zámcích a hotelích, budou vyzváni k požádání o azyl ve Francii. Pokud ho nedostanou, mají být vyhoštěni do země původu.

Tábor v Calais doznal za několik posledních měsíců výrazných změn. Svou infrastrukturou nyní připomíná spíše město. Na jeho území totiž kromě mešity a kostela stojí také divadlo, knihovny, restaurace, obchody, informační centrum a jeho obyvatelé mají dostupnou wifi zdarma. Ačkoliv se tedy táboru přezdívá „džungle“, svou vybaveností připomíná spíše oficiální uprchlické tábory.