USA čelí zřejmě největší krádeži tajných dat v historii

Spojené státy obvinily spolupracovníka americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Harolda Martina z krádeže obrovského množství tajných dokumentů. Ty měl podle listu The Wall Street Journal shromažďovat dvacet let. Muž pracoval pro konzultační agenturu, pro níž zpracovával informace i Edward Snowden.

Martin má jako zaměstnanec najatý federální vládou prověrku pro nejvyšší stupeň utajení. Zatčen byl už v srpnu, původně se ale předpokládalo, že ze svého pracoviště vynesl jen podstatně menší balík dat.

V rámci zákona o špionáži byl nyní obviněn z několika trestných činů, mimo jiné z krádeže utajovaných informací. Za každé z obvinění může dostat trest až deset let vězení. 

„Neexistuje důkaz, že chtěl zemi zradit,“ uvedli Martinovi právní zástupci v prohlášení k soudu, ve kterém požadují umožnit stíhání jejich klienta na svobodě. Zdůraznili, že u něj nehrozí útěk a že ani nevlastní platný pas.

Vyšetřovatelé mluví o „dechberoucím“ objemu ukradených dat

Tajné informace získával Martin z různých vládních agentur či federálních prokuratur. Jeho motiv a ani to, zda předával či zamýšlel předávat informace někomu dalšímu, známo není. Celkové množství ukradených dat dosahuje obrovského objemu nejméně padesáti terabajtů. Vyšetřovatelé označili rozsah Martinovy trestné činnosti za „dechberoucí“.

Zdroj: ČTK/AP/MC2
Autor: Pedro A. Rodriguez

Mezi ukradenými materiály je přísně tajný dokument o operativních plánech proti nepřátelům USA a jejich spojencům, uvedl The Wall Street Journal s odkazem na prokuraturu. Tento dokument navíc obsahuje varování napsané velkými písmeny o tom, že informace v textu jsou mimořádně citlivé. Proto je nutné k nim omezit přístup jen na ty, co se bez znalosti těchto dat absolutně neobejdou.

Jiný dokument byl ručně psaným popisem tajných počítačových systémů NSA. Byl zde také podrobný výčet tajných technických operací.

Při výslechu před zadržením Martin odmítl, že by tajné materiály vynášel, po konfrontaci s konkrétními dokumenty se ale přiznal. Přístup k důvěrným informacím získal v roce 1996 jako rezervista námořnictva a od té doby si ho udržel díky zaměstnání, postupně totiž pracoval pro sedm soukromých dodavatelských firem, které měly smlouvy s federálními úřady.

Zařízení zabavená u Martina ukazují, že používal sofistikované šifrovací metody a také programy, které nevyžadovaly instalaci a fungovaly díky anonymnímu internetovému připojení.

Podle vyšetřovatelů Martin dokázal překonat neuvěřitelné množství draze zaplacených bezpečnostních kontrolních systémů a ve vykrádaných počítačích nezanechával žádné digitální stopy svých činů.

Martin je rovněž podezřelý, že v srpnu na internetu zveřejnil vysoce důvěrné hackovací programy NSA, ačkoli vyšetřovatelé podle listu The Washington Post přesvědčivé důkazy zatím nemají. Právě tato událost přivedla vyšetřovatele na Martina.

Podezřelý měl doma nelegálně pořízené zbraně

Během domovních prohlídek nalezli agenti FBI v Martinově domě také deset střelných zbraní, z nichž jen dvě byly registrované. Na konci července si Martin pořídil Chevrolet Caprice ve zvláštní kriminalistické výbavě, která není dostupná pro běžnou veřejnost. Ve voze pak vyšetřovatelé nalezli nabitou pistoli.

Martinova manželka Deborah byla podle The Washington Post nalezeným arzenálem šokovaná a požádala FBI o jeho zabavení, protože se obávala, že by zbraně mohl manžel použít k sebevraždě.