Vyklizení Džungle má háček. Pro stovky nezletilých uprchlíků platí jiná pravidla

Plánované zrušení improvizovaného uprchlického tábora v Calais na severu Francie zkomplikovalo zjištění, že mezi zhruba devíti tisíci obyvateli Džungle žije téměř 1300 nezletilých imigrantů bez rodin. Úřady podle francouzských médií ze zákona nemohou tyto osamělé děti přemístit do některého z dalších center, která připravily na různých místech Francie.

Video Studio 6
video

Studio 6 s Petrou Khollovou z Organizace pro pomoc uprchlíkům

„V rámci dublinského nařízení mají nezletilí bez doprovodu právo žádat opakovaně o azyl a procházet více zeměmi. Odpovědnou zemí, která by měla řešit jejich žádost o udělení mezinárodní ochrany, je až ta poslední, kde se dítě rozhodne zůstat,“ uvedla právnička Organizace na pomoc uprchlíkům Petra Khollová.

Dalším zásadním kritériem je sloučení rodiny. „Pokud mají někde příbuzné, tak stát, kde ti příbuzní pobývají, má povinnost je přijmout na své území. V případě těch dětí, které pobývají v Calais, je to v 99 procentech Anglie,“ podotkla Khollová.

Skupina nezletilých uprchlíků z tábora v Calais odjíždí do Anglie
Zdroj: Reuters
Autor: Thibault Camus

Běženci v Calais mezi Paříží a Londýnem vyvolávají už delší dobu napětí. Velká část obyvatel tábora, kteří pocházejí především ze Sýrie, Eritreje a Súdánu, se chce totiž dostat do Británie a až tam požádat o azyl.

Britská vláda však odmítá přistěhovalce z Calais s odůvodněním, že o azyl musejí podle pravidel EU žádat v členské zemi, do které vstoupili jako první, což se ovšem nevztahuje právě na nezletilé bez doprovodu.

„Mezi Francií a Anglií probíhají stále intenzivnější jednání. Anglie už přislíbila, že děti, které v zemi mají příbuzné, tak sloučeny budou. Francouzské týdeníky píší, že si Anglie už vyžádala i různé dotazníky a písemné informace o dětech, které tvrdí, že v Anglii příbuzné mají,“ uvedla Khollová.

Podle Khollové je dalším problémem ve Francii to, že zařízení, kam mají být obyvatelé Džungle přemístěni, nejsou vhodná pro děti. „Jde o detenční zařízení pro dospělé případně o přijímací střediska pro dospělé, která neodpovídají standardům, které nastavil Evropský soud pro lidská práva,“ uvedla.

Převoz migrantů z Calais by měl začít během několika dní

Francouzská vláda slíbila zlikvidovat tábor zvaný Džungle, v němž jsou velmi špatné hygienické a další životní podmínky, do konce roku. Podle médií by převoz tamních imigrantů do asi 160 připravených center mohl začít 17. října.

V příštích dnech by úřady mohly začít také likvidovat 72 nelegálních obchodů, které v táboře vznikly. Proti záměru se humanitární organizace odvolaly k soudu, ale úřady ve středu soudní při vyhrály.