V táboře je zhruba devět tisíc běženců. Během následujících týdnů chce Francie uprchlíky s právem na azyl přemístit do jiných středisek v zemi a ostatní deportovat. „Poskytneme lidské a důstojné uvítání lidem, kteří budou chtít uplatnit právo na azyl,“ prohlásil podle stanice BBC Hollande.
Velká část obyvatel tábora, kteří pocházejí především ze Sýrie, Eritreje a Súdánu, nechce zůstat ve Francii, ale dostat se do Británie. I proto Hollande od Britů očekává pomoc. „Chci vyjádřit své odhodlání dosáhnout toho, aby se britské úřady podílely na současném i budoucím humanitárním úsilí Francie,“ zdůraznil Hollande.
Británie od tábora dává ruce pryč
„Co se děje v Džungli je konec konců záležitostí francouzských úřadů, které rozhodují, jak situaci vyřeší. Náš postoj je velmi jasný: jsme i nadále odhodláni chránit společnou (francouzsko-britskou) hranici, kterou máme v Calais,“ řekl agentuře Reuters mluvčí britské vlády. Britská vláda odmítá přistěhovalce z Calais s odůvodněním, že o azyl musejí podle pravidel EU žádat v členské zemi, do které vstoupili jako první.

Události: Po Sarkozym navštívil Calais i Hollande
Británie platí novou zeď proti běžencům
Británie už Francii pomáhá vypořádat se s uprchlíky finančně a financuje také novou zeď, která má v Calais ztížit imigrantům nelegální přechod na britské ostrovy. Stavba má hlavně zabránit pokusům naskakovat na kamiony mířící za kanál.
Kilometrová zeď, která naváže na dříve vybudovaný zátaras podél trasy mířící k ústí Eurotunelu a ke calaiskému přístavu, se začala stavět minulý týden a má být hotová do konce roku. Podle BBC britská vláda dala na její výstavbu zhruba 1,9 milionu liber (59 milionů korun).

Hollande bude chtít s „Džunglí“ pomoc od Britů
Otázka migrace patří k ústředním tématům v kampani před prezidentskými a parlamentními volbami ve Francii na jaře 2017. Před socialistou Hollandem navštívil tábor v Calais nedávno i bývalý konzervativní prezident Nicolas Sarkozy. Hollandeova vláda čelí delší dobu kritice, že není s to vyřešit situaci s tisícovkami běženců, kteří v oblasti Calais žijí ve špatných
podmínkách.
Galerie: Letecký pohled na část stanového městečka a provizorní uprchlický tábor Jungle ve francouzském Calais. Počátkem září 2016 zde žije až 9000 uprchlíků z válečných zón a rozvojových zemí.
Hollande v sobotu připustil, že podmínky v táboře v Calais jsou „velice těžké“ a „nepřijatelné“, a to zvlášť pro ty, kteří se tam uchýlili před válkou. Takové tábory podle něj ve Francii nesmějí existovat a země musí ukázat, že je „důstojná, lidská a odpovědná“.
Polovina tábora byla zrušena už v březnu, ale v létě do něj přišla nová vlna uprchlíků. Plány na uzavření tábora vyvolaly silné protesty mnoha konzervativních a krajně pravicových lokálních politiků, kteří se obávají důsledků pobytu migrantů ve svých městech.