Rakouský prezident začal kvůli výhrůžkám využívat osobní ochranku

Kandidát na rakouského prezidenta Alexander Van der Bellen dostal kvůli výhrůžkám smrtí policejní ochranku. Na předvolebních akcích ho budou doprovázet členové speciálního komanda Cobra, informoval list Der Kurier. Druhé kolo prezidentských voleb se po zrušení a následném odkladu uskuteční 4. prosince.

Van der Bellen soupeří jako nezávislý kandidát s podporou Zelených o prezidentský úřad s členem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem. Podle policie v posledních dnech obdržel výhrůžky smrtí „z neonacistických kruhů“.

Dvaasedmdesátiletého politika budou nyní na veřejnosti chránit tři ozbrojení muži, uvedl policejní mluvčí Reinhard Pickl-Herk. Na program předvolební kampaně by ale opatření vliv mít nemělo.

Podle rakouských médií vyhrožoval Van der Bellenovi na Twitteru zastřelením muž, který má podle profilové fotografie na prsou vytetovaný hákový kříž. Uživatel na svém účtu už dříve zveřejnil řadu dalších krajně pravicových příspěvků.

Norbert Hofer a Alexander Van der Bellen
Zdroj: REUTERS
Autor: Heinz-Peter Bader
Nejedná se však o jedinou výhrůžku, která policii vedla k přidělení ochranky. Fotomontáž jiného uživatele sociálních sítí ukazuje Van der Bellena s několika noži v těle. Podle politikova volebního týmu jsou slovní útoky na prezidentského kandidáta na krajně pravicových webech stále častější.

Opakované druhé kolo rakouských prezidentských voleb se bude konat 4. prosince. V červnu ústavní soud květnovou volbu, v níž Van der Bellen svého rivala Hofera těsně porazil, zrušil kvůli formálním nedostatkům při sčítání hlasů. Říjnový termín odsunuly úřady kvůli vadným obálkám na korespondenční hlasování.