Patnáctičlenná rada nejprve hlasovala o rezoluci, jejímž cílem bylo umožnit průjezd humanitárních konvojů k obyvatelům největšího syrského města sužovaného těžkými boji a nálety vládních a ruských letounů.
Především kvůli zamýšlenému zastavení vojenských letů odmítlo Rusko jako jeden z pěti stálých členů rady s právem veta rezoluci schválit. Proti hlasovala i Venezuela, zdržela se Čína a Angola. Ostatních 11 států bylo pro.
Podle Reuters jde již o pátý případ ruského veta nějaké rezoluce navrhované k řešení syrského konfliktu. Rusko však podle některých diplomatů chtělo západní země dostat do situace, kdy
se i ony vysloví proti příměří v Halabu, a předložilo vlastní protinávrh.
Ten kladl důraz na oddělení bojovníků opozice proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi od radikálů Fronty dobytí Sýrie (bývalé An-Nusry) a na odsun ozbrojenců této teroristické organizace z Halabu. O bezletové zóně požadované USA a jejich spojenci se však nezmiňoval. Pro tento návrh hlasovaly čtyři země, devět bylo proti a dvě se zdržely.
Východní část města je v obležení a kamiony s pomocí se tam nemohou dostat. OSN odhaduje, že až polovina z 275 tisíc obyvatel východního Halabu chce kvůli nedostatku jídla odejít. Spojené státy a další západní země viní syrskou armádu a Rusko z bombardování civilistů a také zdravotnických zařízení. Rusko a Damašek tvrdí, že útočí pouze na povstalce.