Tragédie na druhou: Nálet v jemenském Saná zabil přes 140 lidí na vládním pohřbu

Nálet v jemenské metropoli Saná zabil více než 140 lidí včetně smutečních hostů během pohřbu. Raketa, která zasáhla hlavní obřadní síň ve městě, navíc zranila přes 500 lidí. Člen povstalecké šíitské vlády tam pochovával svého otce. Za tragickým manévrem měla být Arabská koalice vedená Saúdskou Arábii, ta však v reakci uvedla, že žádný letecký útok na shromáždění více lidí v Saná nepodnikla.

Zničená obřadní síň po zásahu raketou
Zdroj: Reuters

Raketa vypálená z letadla zasáhla a zničila budovu, v níž se právě konal pohřeb otce ministra vnitra. Svědci popisovali, jak vozy záchranné služby odvážejí zraněné, a místní tisková agentura Saba přinesla fotografie zohavených a zuhelnatělých těl.

Mezi oběťmi je podle některých zdrojů řada vojenských a bezpečnostních činitelů povstalecké vlády.

Zdroje z protišíitské koalice agentuře Reuters řekly, že koaliční letouny v dnešním útoku na Saná žádnou roli nehrály. „Žádná taková operace na tento cíl se rozhodně neuskutečnila,“ citoval jeden ze zdrojů vyjádření velitelství koaličního letectva. „Koalice o těchto zprávách ví a je si jistá, že je nutné uvažovat o jiných zdrojích útoku,“ dodal zdroj. Koalice později vydala komuniké, v němž potvrzuje, že útok na pohřeb v Saná neprovedla.

Obyvatelé jemenského Saná
Zdroj: Reuters
Konflikt v Jemenu začal v březnu roku 2014, kdy šíitští povstalci s podporou Íránu obsadili metropoli Saná a začali zabírat další území na západě a jihu země. Loni v březnu do konfliktu vstoupila arabská koalice pod vedením Saúdské Arábie.

Hájí zájmy jemenské vlády, která se na určitý čas uchýlila do exilu v Rijádu a loni se vrátila do Adenu na jihu země. Podle OSN již v bojích zahynulo přes 10 tisíc lidí, většinou civilistů.

/*json*/{"map":{"lat":16.929669439865222,"lng":47.766839843749956,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/