V lipské zoo utekli z výběhu lvi, jednoho museli ošetřovatelé zastřelit

Dva lvi utekli ze svého výběhu v zoologické zahradě v saském Lipsku. Jednoho z nich se podařilo před polednem zahnat zpět, druhého ale museli chovatelé zastřelit. Šelmy se z výběhu dostaly před začátkem otevírací doby, v zahradě tak ještě nebyli žádní návštěvníci. Jak se jim podařilo z výběhů prchnout, zatím vedení zoo netuší.

Lipští lvi Majo a Motshegetsi
Zdroj: www.zoo-leipzig.de

Lvi, kteří unikli z výběhu kolem 8:40 SELČ, se po celou dobu pohybovali v areálu lipské zahrady, uvedl na tiskové konferenci po skončení akce ředitel Jörg Junhold. Kolem 11:40 SELČ se podařilo jednu z šelem zahnat zpět do výběhu. Pokus uspat druhou z nich ale nevyšel, a chovatelé ji tak museli zastřelit.

„Byl to velmi smutný konec. Doufali jsme, že to tak nedopadne. Ale bezpečnost lidí má v tomto případě přednost,“ řekl Junhold.

Po útěku lvů spustila zahrada krizový plán. Lvi byli podle ředitele zoo ale velmi vystrašení a schovávali se v křoví jen asi 20 metrů od svého výběhu. Před vstupem do uzavřené zahrady se hromadili návštěvníci, kterým zaměstnanci trpělivě vysvětlovali vzniklou situaci.

Lipští lvi Majo a Motshegetsi
Zdroj: www.zoo-leipzig.de

Oba lví samci - Majo a Motshegetsi - se narodili před 15 měsíci a do lipské zoo se přestěhovali teprve v srpnu, kdy dorazili ze zahrady ve švýcarské Basileji. Ve volném výběhu byli jen několik dní.

Obyvatelům Lipska útěk lvů připomněl podobnou událost starou více než sto let. V roce 1913 uniklo z cirkusu, který do města dorazil u příležitosti oslav stého výročí Bitvy národů z dob napoleonských válek, šest lvů. Při následném honu na ně byly všechny velké kočky zastřeleny, jejich těla byla týden vystavována právě v místní zoo.