Německo: Zatčení Syřané měli blízko ke spolutvůrci útoků v Paříži

Trojice Syřanů zatčených v Německu během úterý měla podle ARD přímé kontakty na spolupachatele loňských útoků v Paříži. Tamní ministr vnitra poukázal na to, že po příchodu do Německa muži mohli čekat na rozkazy od Islámského státu – nejmladší z nich se ostatně podle médií v minulosti účastnil výcviku přímo u syrských radikálů. Trojice mladých mužů ve věku 17 až 26 let čelí obvinění ze členství v teroristické organizaci.

Video Události
video

Události: Syřané zatčení v Německu jsou podezřelí, že tvořili spící buňku IS

Všichni tři prý byli už před rokem v kontaktu s vysoce postaveným členem IS, který plánoval mimo jiné útok na fotbalový stadion v pařížském Saint-Denis. Posléze se mu loni v říjnu podle televize ARD zavázali, že odjedou do Evropy. Nejmladší z nich ještě předtím stihl v syrském Rakká výcvik práce se zbraněmi a výbušninami, píší německá média.

O spojitostech s atentátníky v Paříži v úterý mluvil také německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. Trojice Syřanů totiž měla podle všeho falešné dokumenty ze stejné dílny a do Evropy je dostala stejná převaděčská organizace jako některé z pařížských útočníků.

Soud v Karlsruhe rozhodne, zda dva obvinění ve věku 18 a 26 let půjdou do vazby. Už v úterý soud do vyšetřovací vazby poslal nejmladšího ze Syřanů. „Ještě před cestou z hlavního města tzv. Islámského státu, tedy Rakky, měl vyslovit onomu muži loajalitu, ale o moc více toho zatím nevíme,“ uvádí zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Fakt, že muži do Německa přišli mezi běženci, kritizoval bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, podle něhož nyní spolková republika doplácí na velmi nedostatečnou kontrolu příchozích migrantů z loňského podzimu. Právě bavorská CSU se proti migrační politice vlády dlouhodobě vymezuje.

Václav Černohorský

Václav Černohorský

Zpravodaj ČT v Německu

„Úřadům dosud přišlo na 400 udání kvůli možnému spojení nebo sympatizantství s IS. Řada se jich ale ukázala jako lichá… pouze v 60 procentech případů zahájila prokuratura vyšetřování.“

Václav Černohorský

Zpravodaj ČT v Německu
Německé úřady trojici odposlouchávaly několik měsíců. Všichni mladíci zažádali v Německu o azyl. Z vyšetřování vyplývá, že skupina dostala k dispozici falešné pasy, hotovost v amerických dolarech a mobily s nainstalovaným komunikačním programem, napsal Spiegel. Do Německa se měli dostat v polovině loňského listopadu přes Turecko a Řecko.
Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT: Úřady mají 400 udání kvůli spojení s IS, řada z nich je lichá

Razie za účasti 200 policistů včetně členů speciálních sil se uskutečnily na severu Německa ve Šlesvicku-Holštýnsku a Dolním Sasku.

Atmosféra v zemi je přitom napjatá poté, co v červenci zemřelo při několika útocích na jihu země deset lidí a další desítky utrpěly zranění. Tři z nich se uskutečnily v Bavorsku, jeden v Bádensku-Württembersku. Do dvou útoků byli zapojeni žadatelé o azyl.