Den vítězství v Turecku: Při oslavách nezávislosti stáli vedle Erdogana příbuzní obětí puče

Třicátý srpen je v Turecku oslavován jako Den vítězství v turecko-řecké válce o nezávislost v roce 1922. Letošní oslavy se konají jen měsíc a půl po neúspěšném pokusu o armádní puč a následném posílení moci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Turecké oslavy Dne vítězství
Zdroj: Reuters

Podle agentury Anadolu se oficiální části tureckých oslav poprvé v historii účastnili civilisté – příbuzní po patnácti z téměř 250 obětí červencového pokusu o puč. V Atatürkově mauzoleu tak stáli po boku prezidenta Erdogana, špiček armády a státních úředníků.

„Náš milovaný lid, stejně jako před 94 lety, nechal veškeré rozdíly stranou a stal se našim hlavním zdrojem důvěry,“ řekl Erdogan při proslovu v mauzoleu, kde položil věnec.

Odkloní se Erdogan od uctívaného Atatürka? 

Den vítězství (Zafer Bayram) je po vyhlášení republiky druhým nejvýznamnějším tureckým svátkem. Právě s ohledem na nedávný pokus o puč se dlouho nevědělo, zda se letos budou oslavy vůbec konat.

„Den vítězství je tradičně slaven jako svátek vojenský. Některé další svátky spojené s osvobozeneckým bojem či svátky věnované dětem a mládeži už v letošním roce z jakýchsi důvodů nebyly slaveny způsobem, jakým se slavily dřív. Může to znamenat pomalý ústup z kemalistické tradice,“ poznamenal bývalý český velvyslanec v Ankaře Tomáš Laně. 

Symbol Kemala Atatürka jako zakladatele sekulárního tureckého státu je přesto i letos středobodem oslav Dne vítězství. „Zatím se jej nikdo otevřeně neodvážil zpochybnit, ani Erdogan ne,“ upozorňuje Laně. Atatürkova pozice se tak zatím zdá neotřesitelná, navzdory Erdoganovým snahám o islamizaci země.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Turecko slavilo Den vítězství v atmosféře čistek

Oslavy Dne vítězství
Profil

Den vítězství

Oslavy konané každoročně 30. srpna připomínají vítězství Turků nad Řeky v bitvě o Dumlupinar v roce 1922. Právě tato bitva určila konečný výsledek turecké války o nezávislost. Přesto, že se zahraniční vojska z Turecka stáhla až na podzim, za Den vítězství je tradičně považován 30. srpen.

Od roku 1935 je tento den tureckým státním svátkem. Ve velkých městech po celé zemi probíhají vojenské přehlídky, městy jezdí auta vyzdobená státními vlajkami a obrazy Mustafy Kemala Atatürka. V Atatürkově mauzoleu v Ankaře se koná slavnostní ceremoniál za účasti státních špiček, před mauzoleem vytvářejí lidé Atatürkův živý portrét.