Neklidná páteř Itálie. Jak k ničivým otřesům dochází?

Zemětřesná aktivita v Itálii vzniká následkem zlomu v litosférické desce, kdy jedna z ker vůči druhé klesne. V případě střední Itálie se „hnací silou“ stala Tyrhénská pánev. Ta postupně natlačuje euroasijskou desku na africkou, a to rychleji, než stačí ustupovat. V místě silného středečního zemětřesení se euroasijská deska pohybuje severovýchodně o 24 milimetrů ročně.

Vedle poklesu ker existují ještě další dva základní typy zlomů, a to horizontální posun, kdy se kry vedle sebe pohybují, a pak přesmyk, kdy se jedna z ker nasouvá na druhou. „Příčina je u těchto italských zemětřesení jasná. Je to kontakt africké, euroasijské a adriatické desky, které se o sebe třou v různých rychlostech,“ uvádí seismolog z Geofyzikálního ústavu ČR Aleš Špičák.

Video Zprávy ve 12
video

Pod troskami středoitalských vesnic zůstávají desítky lidí

Pod troskami středoitalských vesnic zůstávají desítky lidí

Středeční zemětřesení v Itálii si vyžádalo desítky mrtvých. Záchranáři i představitelé zasažených oblastí varovali, že pod troskami zůstal neupřesněný počet lidí. Mezi nejvíce zasažené katastrofou patří Accumoli, Amatrice a Pescara del Tronto.

Hyde park 90': Seismická aktivita v Evropě

Záchranář Oldřich Klegr k postupu při vyprošťování lidí

Redaktor RAI Josef Kašpar: Jsou obavy, že počet obětí by mohl vystoupit až na 90

Brífink italského premiéra Mattea Renziho

Vědunka Lunardi: Zbořily se hlavně staré domy, kameny z nich se drolí v rukách

Střední Itálii zasáhlo zemětřesení o síle přes 6 stupňů

Seismolog Aleš Špičák: Oblast střední Itálie je aktivní, silná zemětřesení se tam opakují jednou za 10 let

Právě středem Itálie vedou zlomové systémy zhruba ve směru italského poloostrova, mimo jiné i přes města Assisi nebo L'Aquila, která v minulosti postihla taktéž silná zemětřesení. „Ke zvýšené intenzitě otřesů zřejmě přispěla i malá hloubka ohniska, která podle evropské seismologické agentury EMSC činila jen čtyři kilometry,“ sdělil ředitel Ústavu fyziky země v Brně Petr Špaček.

Rozhraní desek podle amerického úřadu USGS
Zdroj: usgs.gov
Podle odborníků přitom podobné otřesy nejsou z dlouhodobého hlediska výjimečné. „Nedá se říct, že by se aktivita ve střední Itálii v posledních letech nějak probouzela. Je tam setrvalá. K takto silnému zemětřesení tam dojde zhruba jednou za deset let,“ dodává Špičák. Nepatrné dotřesy byli schopni zaznamenat i seismologové v Praze. I v následujících hodinách prý citlivé přístroje budou zaznamenávat stovky podobných jevů.
Seismografický snímek z české stanice Doub
Zdroj: ČTK/Ústav fyziky Země PřF MU Brno
Jihoevropská země je přitom neklidným podložím poznamenána více, než by leckdo čekal. Podle expertů promlouvala bohatá historie zemětřesení do rozvrstvení obyvatel, architektury nebo třeba dialektů, kterými se mluvilo v různých částech země. Vše mají navíc historici poměrně dobře zmapované.
Seismická aktivita ve střední Itálii podle amerického úřadu USGS
Zdroj: usgs.com
Kdykoliv například zemětřesení poničilo kostel, místní lidé trvali na jeho opravě nebo znovuvybudování. Tyto aktivity byly vždy pečlivě zaznamenány a sepsány do svazků. Postupem času se dokumenty staly bohatým zdrojem informací o tom, jak si obyvatelé Apeninského poloostrova s podobnými katastrofami počínali.

Nejsilnější zdokumentované zemětřesení tuto oblast postihlo 13. ledna 1915, kdy mělo sílu 6,7 stupně. Tehdy zahynulo asi 32 tisíc lidí. V roce 2009 zde při zemětřesení o síle 6,3 stupně, jehož epicentrum bylo v regionu kolem L'Aquily, zemřelo přes 300 osob.

Video Události
video

Ničivé zemětřesení v Itálii

Máte informace přímo z místa? Napište nám SMS nebo pošlete MMS na číslo +420 736 531 189. Dejte nám vědět, zda vám můžeme zavolat. Posílejte zprávy na editoriCT24@ceskatelevize.cz