Měl za úkol sledovat severokorejské uprchlíky v zahraničí. Teď je jedním z nich

Obavy o budoucnost dětí, touha po jihokorejské demokracii a rozčarování ze severokorejské vlády. Tyto důvody uvedl zástupce severokorejského velvyslance v Londýně úřadům poté, co utekl na Jih. Tche Jong-ho je nejvýše postaveným severokorejským diplomatem, který zběhl. Počet uprchlíků z KLDR stoupá – v porovnání s loňskem už o 15 procent.

Video Události
video

Mezi uprchlíky z KLDR jsou i vysoce postavení diplomaté

Měl za úkol sledovat severokorejské uprchlíky a sabotovat jejich organizace v zahraničí. Teď se stává jedním z nich. Tche Jong-ho má vysoký původ: zástupce velvyslance v Londýně. Tajemník vládnoucí strany pověřený ideologickým vzděláváním diplomatů. Manželka pocházela z rodiny blízké zakladateli vládnoucí dynastie – Kim Ir-senovi.

Severokorejská propaganda označila „zběha“ za „lidské bahno“. Podle severokorejské tiskové agentury KCNA se diplomat dopustil rozsáhlé zpronevěry, znásilnění dítěte a také špionáže ve prospěch Jižní Koreje.

BBC připomněla, že Tche ještě jako severokorejský diplomat tvrdil, že vládnoucí třída v Británii vymývá lidem mozky, aby uvěřili „v šokující strašlivé lži“ o Severní Koreji za vlády Kim Čong-una. „Kdyby lidé v této zemi či v Americe věděli, že existuje stát, kde všichni mají vzdělávání zdarma, bydlení zdarma, lékařskou péči zdarma, smýšleli by jinak,“ řekl Tche.

Na utečence často zbývá podřadná práce 

V Jižní Koreji je zhruba 27 tisíc přeběhlíků. Po příjezdu je čeká několikaměsíční samotka. Tajné služby prověřují, jestli nejsou agenty. Pak dvanáct týdnů v ubytovně, kde se učí, jak to chodí v jižní části Korejského poloostrova. Teprve potom se smějí usadit v hlavním městě.

Příchod do vyspělého Soulu většinu uprchlíků vyvádí z míry. Pulsující město ostře kontrastuje se životem, který znali. Mnozí spadnou na dno společnosti a bojují, aby se začlenili. Zbývá na ně podřadná práce – podle statistik berou 67 % průměrné mzdy. Prominentů jako Tche se to ovšem netýká, pro tajné služby jsou totiž cenným zdrojem informací.