Slovenská koalice v nynější podobě končí, Fico si ale většinu udrží

Čtyřčlenná slovenská koalice necelý půlrok od parlamentních voleb v dosavadní podobě skončí. Vláda podle premiéra Roberta Fica ale udrží ve sněmovně stávající většinu. Změny odstartovala skupina pěti ze sedmi poslanců, když vystoupila ze strany Sieť a dohodla se na spolupráci se stranou Most-Híd. Sieť by se nyní měla sloučit s některou z koaličních stran.

Po odchodu pětice poslanců ze Sieťe do klubu Mostu-Híd zůstali ve straně jen dva poslanci Alena Bašistová a Radoslav Procházka. Koaliční partneři se v pátek dohodli na zúžení čtyřkoalice na trojkoalici. Sieť se má nyní sloučit s některou z koaličních stran. Spekuluje se, zda půjde o stranu Most-Híd nebo SNS. 

„Předsedové koaličních stran konstatují, že nové rozložení politických sil ve vládní koalici povede k nové a efektivnější struktuře a složení vládní koalice,“ řekl Fico. Dodal, že vládu bude ve 150členné sněmovně nadále podporovat 81 poslanců. 

Sieť dala k dispozici post ministra dopravy

Sieť po volbách obsadila v kabinetu jen post ministra dopravy. O něj projevila zájem strana Most-Híd, která hájí i zájmy maďarské menšiny žijící na jihu Slovenska. Podle slovenských médií by současného ministra dopravy, předsedu strany Sieť Romana Brecelyho, měl vystřídat jeho náměstek na ministerstvu Árpád Érsek.

Video Studio ČT24
video

Slovenský politolog: Jsme svědky politické grotesky

Sieť vznikla v roce 2014. Mezi její zakladatele patřil neúspěšný prezidentský kandidát Radoslav Procházka a Hrnčiar, který se po volbách zařadil ke kritikům Procházky. Sieť byla ještě na začátku letošního roku v průzkumech veřejného mínění hlavním vyzyvatelem Ficova Smeru-SD, ve volbách ale nakonec jen těsně překročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny.