Castro, o jehož zdravotním stavu se na ostrově často spekuluje, nebyl na veřejnosti k vidění od dubna letošního roku.
V sobotu večer se někdejší kubánský prezident zúčastnil slavnostního galavečera na jeho počest v divadle Karla Marxe v Havaně. Pomalu došel na své místo a posadil se vedle svého bratra Raúla, který od něj převzal v roce 2008 moc a zahájil tržní reformy.
Vedle seděl i jeden z Fidelových nejbližších spojenců, venezuelský prezident Maduro. Galavečera se účastnili také nejvyšší kubánští vojenští velitelé a politici. Fidel žádný projev nepřednesl.
„Zdál se mi úplně čilý. Mluvil se všemi, vypadal velmi šťastně. Měla jsem velkou radost, zejména proto, že v nedávné době ho v televizi moc neukazovali, protože byl nemocný, ale teď vypadá mnohem lépe.“
Lenet de la Caridad
Kubáncům poděkoval v dopise
Za přání k narozeninám Fidel Castro poděkoval Kubáncům v dlouhém dopise, který otiskla státní média. Vzpomínal na své dětství na rodinné plantáži v Biránu v provincii Holguín, zvlášť pak na svého otce, který zemřel ještě před revolucí.
„Docela tehdy trpěl. Ze tří synů dva nebyli doma přítomni, protože plnili revolucionářské povinnosti,“ napsal Fidel. Už tehdy jsem ale věděl, že mě Raúl nahradí, kdyby se mi něco stalo, především kdyby se Spojeným státům podařilo mě zabít, uvedl dále Fidel v dopise, v němž pak pokračuje kritikou amerického prezidenta Baracka Obamy.
Oslavenci popřál i ruský prezident Putin
Blahopřání dostal Fidel Castro od spojenců Kuby z celého světa. Telefonoval mu ruský prezident Vladimir Putin. Nikaragujský prezident Daniel Ortega nazval Fidela svým starším bratrem. Bolivijský prezident Evo Morales na Twitteru k blahopřání dodal, že „kubánská revoluce byla matkou revolucí v Latinské Americe“.