Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák se bude ucházet o post generálního tajemníka OSN. Kandidaturu kariérního diplomata a politika podpořil kabinet premiéra Roberta Fica. Současnému generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi skončí mandát koncem letošního roku.
Slovák Lajčák chce šéfovat OSN. Vláda ho podporuje
Třiapadesátiletý Lajčák je šéfem slovenské diplomacie od jara 2012, tento post zastával i v letech 2009 a 2010 za první Ficovy vlády. Předtím působil mimo jiné jako mezinárodní zmocněnec pro Bosnu a Hercegovinu. V letošních parlamentních volbách byl zvolen do slovenské sněmovny na kandidátce strany Směr-sociální demokracie premiéra Fica.
Lajčákova kandidatura na funkci generálního tajemníka OSN není překvapivá, v zemi se o ní hovořilo již delší dobu. Premiér Fico v kampani před březnovými volbami označil Lajčáka za žhavého kandidáta na šéfa OSN.
„Je to i potvrzením faktu, že Slovensko vychovalo celou generaci vynikajících diplomatů, kteří působí na různých úrovních. Nepochybně na vrcholu této pyramidy je ministr zahraničí Lajčák,“ poznamenal Fico k nominaci.
Spolu s Lajčákem se o post v čele světové organizace uchází desítka dalších osobností. Až sedm z nich pochází z východní Evropy, která svého zástupce v tomto úřadě dosud neměla.
Podle slovenského listu Sme by Lajčák mohl vyhovovat všem stálým členům Rady bezpečnosti OSN, kteří mají právo veta. Za jeho další výhody označil skutečnost, že nepochází z některé ze světových velmocí, ale z východní Evropy. Naopak porazit by ho mohla žena, která dosud v čele OSN nestála.
„Je třeba přiznat, že se hledá nejen kandidát z východoevropského regionu, ale je protlačována i žena coby kandidát. Na prvním místě musí být kvalita, až potom se můžeme bavit o jiných kritériích,“ uvedl Fico.
Mezi čtyřmi dosavadními uchazečkami je i dosavadní šéfka UNESCO, Bulharka Irina Boková. Kromě ní jsou za favority pokládáni i bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková a bývalý vysoký komisař OSN pro uprchlíky a portugalský expremiér António Guterres.
Lajčákovi se dostalo podpory i od dalších dvou nejvyšších politiků země, prezidenta Andreje Kisky i šéfa parlamentu a koaliční Slovenské národní strany Andreje Danka. „Řídit 193 hlav států, řídit často nikoliv jednoduchou diskusi, vyžaduje člověka s výjimečnými schopnostmi. Jsem přesvědčen o tom, že pan ministr Lajčák všechny podmínky splňuje,“ řekl Kiska.
Podobně se vyjádřil i Danko. „Jsme malý národ, proto je velmi důležité, abychom v otázkách zahraničních věcí vždy tahali za jeden provaz,“ řekl šéf slovenské sněmovny.
Podle Fica je Lajčák jediným kandidátem slovenské vlády na post šéfa OSN. V minulosti se na Slovensku spekulovalo o tom, že do klání o funkci generálního tajemníka organizace se ještě zapojí další zkušený slovenský diplomat a exministr zahraničí Ján Kubiš, který je v současnosti šéfem mise OSN v Iráku.
Všichni kandidáti na pozici šéfa OSN musí předložit přihlášku, profesní životopis a prohlášení o morální způsobilosti. Uchazeči prvně v historii podstoupí veřejné dvouhodinové slyšení před Valným shromážděním OSN, během kterého budou z pléna dostávat otázky tykající se například klimatických změn, izraelsko-palestinského konfliktu nebo role mírových sil OSN. Pan Ki-mun opouští funkci koncem letošního roku po deseti letech služby.