Slovák Lajčák chce šéfovat OSN. Vláda ho podporuje

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák se bude ucházet o post generálního tajemníka OSN. Kandidaturu kariérního diplomata a politika podpořil kabinet premiéra Roberta Fica. Současnému generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi skončí mandát koncem letošního roku.

Miroslav Lajčák a Pan Ki-mun v Tatrách
Zdroj: Facebook/LajcakMiroslav

Třiapadesátiletý Lajčák je šéfem slovenské diplomacie od jara 2012, tento post zastával i v letech 2009 a 2010 za první Ficovy vlády. Předtím působil mimo jiné jako mezinárodní zmocněnec pro Bosnu a Hercegovinu. V letošních parlamentních volbách byl zvolen do slovenské sněmovny na kandidátce strany Směr-sociální demokracie premiéra Fica.

Lajčákova kandidatura na funkci generálního tajemníka OSN není překvapivá, v zemi se o ní hovořilo již delší dobu. Premiér Fico v kampani před březnovými volbami označil Lajčáka za žhavého kandidáta na šéfa OSN.

„Je to i potvrzením faktu, že Slovensko vychovalo celou generaci vynikajících diplomatů, kteří působí na různých úrovních. Nepochybně na vrcholu této pyramidy je ministr zahraničí Lajčák,“ poznamenal Fico k nominaci.

Spolu s Lajčákem se o post v čele světové organizace uchází desítka dalších osobností. Až sedm z nich pochází z východní Evropy, která svého zástupce v tomto úřadě dosud neměla.

Miroslav Lajčák

Miroslav Lajčák

„Jsem si vědom náročnosti tohoto souboje. Tentokrát je situace mimořádná o to více, že panuje přesvědčení, že když východoevropská skupina bude schopna nabídnout kvalitního kandidáta, tak bychom měli mít nárok na to, abychom tuto funkci obsadili.“

Miroslav Lajčák

Podle slovenského listu Sme by Lajčák mohl vyhovovat všem stálým členům Rady bezpečnosti OSN, kteří mají právo veta. Za jeho další výhody označil skutečnost, že nepochází z některé ze světových velmocí, ale z východní Evropy. Naopak porazit by ho mohla žena, která dosud v čele OSN nestála.

„Je třeba přiznat, že se hledá nejen kandidát z východoevropského regionu, ale je protlačována i žena coby kandidát. Na prvním místě musí být kvalita, až potom se můžeme bavit o jiných kritériích,“ uvedl Fico.

Mezi čtyřmi dosavadními uchazečkami je i dosavadní šéfka UNESCO, Bulharka Irina Boková. Kromě ní jsou za favority pokládáni i bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková a bývalý vysoký komisař OSN pro uprchlíky a portugalský expremiér António Guterres.

Lajčákovi se dostalo podpory i od dalších dvou nejvyšších politiků země, prezidenta Andreje Kisky i šéfa parlamentu a koaliční Slovenské národní strany Andreje Danka. „Řídit 193 hlav států, řídit často nikoliv jednoduchou diskusi, vyžaduje člověka s výjimečnými schopnostmi. Jsem přesvědčen o tom, že pan ministr Lajčák všechny podmínky splňuje,“ řekl Kiska.

Podobně se vyjádřil i Danko. „Jsme malý národ, proto je velmi důležité, abychom v otázkách zahraničních věcí vždy tahali za jeden provaz,“ řekl šéf slovenské sněmovny.

Podle Fica je Lajčák jediným kandidátem slovenské vlády na post šéfa OSN. V minulosti se na Slovensku spekulovalo o tom, že do klání o funkci generálního tajemníka organizace se ještě zapojí další zkušený slovenský diplomat a exministr zahraničí Ján Kubiš, který je v současnosti šéfem mise OSN v Iráku.

Všichni kandidáti na pozici šéfa OSN musí předložit přihlášku, profesní životopis a prohlášení o morální způsobilosti. Uchazeči prvně v historii podstoupí veřejné dvouhodinové slyšení před Valným shromážděním OSN, během kterého budou z pléna dostávat otázky tykající se například klimatických změn, izraelsko-palestinského konfliktu nebo role mírových sil OSN. Pan Ki-mun opouští funkci koncem letošního roku po deseti letech služby.