Vládní jednotky v Jemenu hlásí stovky zabitých členů Al-Káidy

Jemenské vládní síly podporované arabskou koalicí hlásí jeden z největších úspěchů od začátku vleklé krize. Při ofenzivě na jihu země zabily údajně přes 800 příslušníků islamistické organizace Al-Káida, včetně několika tamních vůdců. Krize v Jemenu trvá od září 2014, kdy šíitští rebelové obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih.

Následky bojů v Jemenu
Zdroj: REUTERS Autor: Mohamed al-Sayaghi

Cílem ofenzivy na jihu země, kterou zahájili Jemen a jeho spojenci v čele se Saúdskou Arábií v sobotu, je pomoci vládě znovu získat kontrolu nad městy, jež drží v rukou Al- Káida. Ta během posledního roku ovládla téměř 600 kilometrů dlouhý pás území při pobřeží Arabského moře a vybudovala tam bohatý ministát se střediskem Mukallá.

Podle místních téměř žádné boje neproběhly

Do tohoto přístavního města vstoupily vládní jednotky poprvé po více než roce v neděli. „Vstoupili jsme do centra města (Mukallá) a nesetkali jsme se se žádným odporem ze strany džihádistů z Al-Káidy, kteří ustoupili na západ,“ řekl agentuře vojenský činitel. 

Podle koalice bylo při bojích zabito 800 bojovníků Al-Káidy, místní obyvatelé to ale považují za nepravděpodobné. Ozbrojenci se prý většinou stáhli bez boje. „Je to dost nadsazené. Nedošlo téměř k žádnému boji,“ uvedl jeden z obyvatel.

Jednotkám se také podařilo získat kontrolu nad významným ropným terminálem Šihr, který se nachází asi 68 kilometrů od přístavu Mukallá na jihozápadě země. Z terminálu Šihr bývalo v dobách míru vyváženo okolo 80 procent v Jemenu vytěžené ropy. Terminál byl ale uzavřen od doby, kdy oblast ovládli teroristé. Al-Káida se nicméně snažila tamní ropu zpeněžit a minulý rok se pokusila prodat dva miliony barelů ropy.

  • Spojené státy považují jemenskou odnož Al-Káidy (AQAP) za jednu z nejnebezpečnějších a vedou proti ní boj s pomocí bezpilotních letadel. Organizace má na svědomí bombové útoky proti jemenskému státu, plánovala atentáty proti americkým dopravním letadlům a přihlásila se také k útoku na pařížskou redakci časopisu Charlie Hebdo loni v lednu, při němž islamisté zavraždili 12 lidí. 

Krize v Jemenu trvá od září 2014. Na stranu vlády se loni na jaře přidala koalice arabských zemí. V létě byl z rukou rebelů zpět dobyt i přístav Aden, kam se pak z exilu v Saúdské Arábii vrátila vláda i prezident.

Občanské války v Jemenu, která si už vyžádala nejméně 6200 obětí, využívá organizace Al-Káida, jež se snaží o ovládnutí jižní části země.