Peklo v chrámu: Při oslavách v Indii uhořelo 107 lidí, těžce popálených jsou desítky

Nejméně 107 lidí zahynulo a dalších několik set bylo zraněno při požáru v hinduistickém chrámu v jihoindickém státě Kérala. Vyplývá to z nové bilance, kterou zveřejnil list The Indian Express. Příčinou neštěstí byl údajně nezvládnutý ohňostroj. Jde o jeden z nejtragičtějších požárů v Indii, na místo neštěstí dorazil předseda vlády Naréndra Módí.

Policie uvedla, že kolem půl čtvrté ráno místního času se od chrámu ve vesnici Paravúr ozvala mohutná exploze a následně komplex zachvátily plameny, které v něm uvěznily mnoho věřících. Paravúr leží asi 60 kilometrů od kéralského střediska Tiruvanantapuramu. 

Počet obětí může být ještě vyšší, protože mnoho z více než tři sta zraněných má vážné popáleniny. Premiér Módí navštívil zraněné v nemocnicích a dorazil na místo katastrofy, kterou označil za „srdcervoucí a nevýslovně šokující“. Do svého letadla vzal také skupinu lékařů včetně odborníků na popáleniny, kteří budou pomáhat zraněným.

Video Zprávy v 10
video

Ve státě Kérala v jižní Indii zabil nezvládnutý ohňostroj nejméně sto lidí

Zdroj: ČT24
 

Kéralské úřady oznámily, že rodiny obětí dostanou odškodné milion rupií, což je v přepočtu přes tři sta tisíc korun. Vedení státu Kérala nařídilo tragédii vyšetřit. Policie chce zahájit řízení i proti členům vedení chrámu, o nichž se ale zatím nic neví, protože nebylo možné se jim dovolat.

Svátek slavilo asi deset tisíc lidí

V chrámu se zrovna slavil svátek. Jiskry, které odlétávaly od slavnostního ohňostroje, zažehly petardy uskladněné v blízkosti církevní stavby, sdělila policie. Na místě bylo v tu dobu až deset tisíc lidí.

Nemocnice přijaly pacienty s těžkými popáleninami. Podle prvních zpráv se ohňostroj konal u chrámu bez povolení úřadů, ale podle místních lidí, které citoval tisk, večer před zahájením ohňostroje byl zákaz zrušen. Ohňostroj trval asi čtyři hodiny a až těsně před jeho zakončením se ozval výbuch.

Mnoho těl je podle policie ohořelých k nepoznání a oběti budou muset být identifikovány pomocí DNA. Výbuch vyvolal tlakovou vlnu, která byla znát až ve vzdálenosti jednoho kilometru. „Vzduchem létaly kusy betonu, několik jich dopadlo na náš dvůr,“ řekl podle médií jeden z občanů.

Chrám každoročně pořádá soutěž o nejlepší ohňostroj v době oslav hinduistického Nového roku. Podle listu The Hindu sice platí státní zákaz pyrotechnických akcí v chrámech, ale přesto se konají na základě dočasných povolení. Tato krátkodobá povolení se vydávají právě v dobách náboženských svátků.