Polsku podle Jaglanda hrozí žaloby, pokud potrvá ústavní krize

Polský ústavní soud je v současné době ochromený, a pokud bude tato krize pokračovat, země podstupuje riziko žaloby u Evropského soudu pro lidská práva. Ve Varšavě to řekl generální tajemník Rady Evropy (RE) Thorbjörn Jagland.

Jednání Thorbjörna Jaglanda s polskou premiérkou
Zdroj: ČTK/AP

„Panují obavy, že pokud ústavní krize potrvá, Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku by mohla přijít nová stížnost nebo návrh,“ uvedl norský politik na tiskové konferenci, kterou uspořádal v polské metropoli.

Konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) od říjnového výrazného vítězství v polských parlamentních volbách učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patří k nim novela zákona o ústavním soudu. Ústavní experti RE z takzvané Benátské komise varovali, že kroky vlády vůči ústavnímu soudu „oslabují demokracii, respektování lidských práv a právní stát“.

  • Podle novely má místo pětičlenného soudního senátu většinu sporů rozhodovat nejméně třináct členů ústavního soudu, a to nikoli prostou většinou jako dosud, ale většinou dvoutřetinovou. Jinak věc zůstane nerozhodnutá. Podle opozice to ochromuje chod instituce.

„Vysoké kvórum pro usnášeníschopnost, požadavek dvoutřetinové většiny pro přijetí rozhodnutí a striktní pravidla, která znemožňují řešit naléhavé případy, zejména v jejich celkovém účinku, by způsobily neúčinnost (ústavního soudu),“ konstatovala Benátská komise.

Podle agentury Reuters evropští činitelé sice tento týden budou ve Varšavě jednat o stížnostech na údajné nedemokratické postupy v Polsku, ale nezdá se pravděpodobné, že by Evropská unie nyní chtěla s touto zemí zahájit spor. A to vzhledem k nynější migrační krizi a k blížícímu se referendu v Británii o setrvání v EU.