Bývalého ruského ministra tisku Lesina v USA někdo zabil. Potvrdila to pitva

Exporadce ruského prezidenta Vladimira Putina a bývalý ministr tisku Michail Lesin zemřel v listopadu 2015 ve Spojených státech po ráně tupým předmětem do hlavy. Příčinu smrti určila pitva. Ruská média přitom původně uváděla, že Lesin v hotelu ve Washingtonu podlehl srdečnímu záchvatu.

Michail Lesin na snímku z roku 2002
Zdroj: Reuters

Michail Lesin, bývalý šéf kremelské propagandy, měl na těle podle amerických patologů zranění způsobená tupým předmětem. Žádné další údaje lékaři nezveřejnili - a Kreml teď žádá oficiální vysvětlení. Americká policie záhadnou smrt vyšetřuje.

Ruské ministerstvo zahraničí čeká od Washingtonu informace o průběhu vyšetřování. „Pokud se zprávy, které se v pátek objevily v médiích, potvrdí, naše úřady zašlou americké straně žádost o mezinárodní právní pomoc,“ uvedla mluvčí Maria Zacharovová.

Mediální magnát - podle kritiků cenzor

Lesin byl na počátku tisíciletí považovaný za jednu z nejvlivnějších postav v ruských médiích. V letech 1999 až 2004 působil jako ministr tisku, dalších pět let byl poradcem prezidenta Vladimira Putina. Pomáhal mimo jiné vytvořit televizní kanál v angličtině Russia Today a do loňského ledna pracoval jako generální ředitel holdingu Gazprom Media, pod který spadají například televize NTV a TNT nebo rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Ruský prezident Vladimir Putin po smrti Lesina ocenil jeho „obrovský příspěvek“ médiím. Jiní lidé ale Lesina obviňovali z cenzury ruského nezávislého zpravodajství. „Lesin hodně věděl. Provázel Putina a zevnitř viděl spoustu toho, čeho si oči zvenčí ani nevšimly,“ tvrdí politolog Anatolij Nesmijan, podle kterého jeho smrt nebyla žádná náhoda.

„Případů podezřelých úmrtí je v Rusku dost. Lesin se v poslední době nepohyboval ve vyšší politické sféře. Ale mohl by patřit do skupiny lidí, jako byli Litviněnko, Perepiličnyj a Berezovskij, kteří poté, co odjeli do zahraničí, se z různých důvodů stali nepohodlnými a za podivných okolností byli sprovozeni ze světa.“

Petra Procházková

novinářka
Video Horizont ČT24
video

Nejasnosti kolem smrti mediálního magnáta Lesina

Podezřelý nákup domu v Kalifornii

Americký senátor Roger Wicker vyzval už předloni k vyšetřování Lesina kvůli údajně podezřelému zbohatnutí. V dopise americkému ministerstvu spravedlnosti upozornil, že poté, co přestal být Lesin státním úředníkem, koupil pro rodinu nemovitost v Los Angeles za 28 milionů dolarů (asi 700 milionů korun).

Senátor se ptal, kde Lesin na nákup sehnal peníze, a obával se, že mu mohli pomáhat lidé nebo skupiny z amerického sankčního seznamu.

Věděl příliš o fungování Kremlu?

Záhadné listopadové úmrtí Lesina spustilo záplavu fám a konspiračních teorií. Podle britského bulvárního listu Daily Mail dokonce Lesinovu smrt zinscenovaly americké tajné služby, které ho za prozrazení kremelských tajemství zařadily do programu na ochranu svědků. Tuto teorii zmiňuje i Washington Post - Lesin měl pomáhat americkým vyšetřovatelům pochopit fungování špiček ruské politiky.

Podle internetového listu Gazeta.ru mohl Lesin zemřít jednoduše proto, že věděl příliš mnoho o interním fungování Kremlu. Gazeta.ru se také ptá, proč miliardáře a magnáta našli ve Washingtonu v průměrném hotelu, který stojí na jednu noc pouhých 190 dolarů a který byl pod jeho úroveň.

Podle deníku New York Times je pak jasné, že Spojené státy nebudou chtít využít Lesinovu smrt ke kompromitaci Ruska. Našli ho totiž v hotelu, který je známý jako místo dostaveníček homosexuálů. Američané ale tuto informaci nepoužili.