Ruský velvyslanec: Chceme v Sýrii mír. Asadova snaha dobýt zemi zpět je nereálná

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin prohlásil, že jeho země usiluje o mírové řešení situace v Sýrii a že snaha obnovit kontrolu nad celým územím bude marná. Čurkin reagoval na slova syrského prezidenta Bašára Asada, že je připraven bojovat, dokud neobnoví kontrolu nad celou Sýrií.

Vitalij Čurkin během jednání Rady bezpečnosti
Zdroj: ČTK/AP Autor: Richard Drew

Čurkin řekl, že Rusko pomohlo Asadovi zvrátit vývoj na bojišti a že Asad teď musí následovat cestu Ruska k mírovým rozhovorům. Pokusy získat zpět kontrolu nad celou Sýrií podle něj jen boje prodlouží na neurčito.

„Rusko do této krize značně investovalo z politického i diplomatického hlediska a teď také z vojenského. Zákonitě si přejeme, aby si to Bašár Asad uvědomil,“ řekl.

Asad minulý týden v rozhoru s agenturou AFP řekl, že chce dobýt zpět celou Sýrii a že počítá s tím, že tento boj bude dlouhý. „Bylo by nelogické říkat, že jsme ochotni vzdát se jediného kusu našeho území,“ prohlásil.

„Slyšel jsem výroky prezidenta Asada, samozřejmě, že nesouznějí s diplomatickou snahou Ruska… Jedná se o příměří, o ukončení nepřátelských akcí v dohledné době, na tom se pracuje,“ řekl Čurkin.

Ruský vstup do bojů loni v září zachránil Asadovu armádu před zhroucením a umožnil jí dobývat zpět území na západě a severu Sýrie.

Syřanka oplakává smrt svých příbuzných, které zabili islamisté
Zdroj: Reuters
Autor: Rodi Said

Rozpory o účastnících jednání přetrvávají

Podle agentury Reuters západní diplomaté doufají, že Rusko využije svého vlivu na Asada a přiměje ho jednat s opozicí a případně odstoupit. Podle neoficiálních zpráv ale Asad odmítá jednat s opozičními představiteli, které navrhuje Moskva. Čurkinova slova Reuters chápe jako první veřejné přiznání, že Moskva není spokojená s Asadovou neústupností.

  • Mírové rozhovory mezi zástupci vlády a opozice začaly koncem ledna v Ženevě, ale 3. února byly pozastaveny kvůli výhradám opozice k pokračujícím bojům v Sýrii a strádání civilistů. V Mnichově se pak země podporující strany syrského konfliktu dohodly, že je třeba vyjednat příměří. Damašek mezitím povolil vstup humanitárních konvojů do pěti měst a vesnic. Ženevské rozhovory mají pokračovat 25. února.
Staffan de Mistura
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Martial Trezzini

Tento termín ale považuje zvlášní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura za nereálný. „Není realistické svolat nová jednání na 25. únor, ale chceme tak učinit co nejdřív. Potřebujeme na přípravu a rozeslání pozvánek deset dní. Jednání mohou být úspěšná, jestliže budou pokračovat humanitární dodávky a dohodneme se na příměří,“ sdělil de Mistura v rozhovoru pro švédský list Svenska Dagbladet.

De Mistura zdůraznil, že jsou nutné skutečné rozhovory, ne jen rozhovory o rozhovorech. Nyní si Musí Američané a Rusové sednout a dohodnout se na konkrétním plánu na zastavení bojů. Během pátku se proto v Ženevě sejde se zástupci Ruska a Spojených států.

Paříž volá po ukončení bombardování civilistů

Francie mezitím vyzvala Asadovu armádu a její spojence včetně Ruska, aby ukamžitě ukončily bombardování civilistů v Sýrii. „Sýrie je dnes krabice na zabíjení. Jsme svědky globálního selhání. Útoky na zdravotnická zařízení a další civilní cíle musí skončit, a být součástí nezávislého vyšetřování,“ konstatovala šéfka Lékařů bez hranic Joanne Liuová. Nemocnice podporované Lékaři  bez hranic se staly už několikrát terčem náletů.

Do čtyř nejhůře postižených syrských oblastí už dorazily konvoje s humanitární pomocí – jednalo se o 114 vozů. Dočkala se města Muadamíja i Madájá. „Nemáme jídlo, vodu, elektřinu, palivo. Nemáme vlastně nic,“ postěžoval si jeden z obyvatel Muadamíji.

V těsném obležení žije podle OSN půl milionu lidí, podle Lékařů bez hranic bojovníci té které strany odřízli skoro dva miliony civilistů.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Hladovějící syrská města se dočkala humanitární pomoci