Asad hodlá dobýt celou Sýrii zpět

Syrský prezident Bašár Asad prohlásil, že opět dostane pod kontrolu všechny oblasti Sýrie. Boje podle něj potrvají ještě dlouho kvůli zásahu regionálních mocností. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu AFP. Jen pár hodin poté se mezinárodní skupina dohodla, že by v zemi mělo začít do týdne platit příměří. Asad také varoval před intervencí Saúdské Arábie a Turecka. Chce se zasadit o to, aby se syrští běženci mohli vrátit do vlasti.

Syrský prezident Bašár Asad
Zdroj: AFP/Youtube

Světové mocnosti se dohodly, že by v Sýrii mělo do týdne začít platit příměří. Syrský prezident ale AFP řekl, že boj proti teroristům během jednání o míru neukončí.

„Od začátku krize chováme víru ve vyjednávání a v politické kroky. Účast v rozhovorech ale neznamená, že zastavíme boj proti terorismu. Sýrie potřebuje obojí a tyto dvě věci jsou navzájem nezávislé,“ řekl prezident.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner později prohlásil, že Asad „podléhá iluzím, když si myslí, že syrský konflikt lze vyřešit vojensky“.

Příměří? V Mnichově panuje spíš skepse

Diplomaté na bezpečnostní konferenci v Mnichově jsou vůči dohodě o příměří skeptičtí. Podle zpravodaje ČT Václava Černohorského nemá podle některých ani cenu papíru, na kterém je natištěna. „Saúdskoarabský ministr zahraničí na bezpečnostní konferenci v Mnichově prohlásil, že Asad musí ze své funkce odejít, pokud má v Sýrii nastat mír,“ podotkl Černohorský.

„Režim Bašára Asada stojí před největším úspěchem občanské války – před dobytím největšího města Aleppa s pomocí náletů ruského letectva. A ukončení těchto náletů není součástí dohody (o příměří).“

Václav Černohorský, zpravodaj ČT

 

Asad AFP sdělil, že se pokusí dobýt zpět všechny oblasti bez jakéhokoli zaváhání, ale zapojení regionálních zemí do konfliktu znamená, že k vyřešení krize jen tak nedojde a cena bude vysoká. „Bylo by nelogické říkat, že jsme ochotni vzdát se jediného kusu našeho území,“ řekl syrský prezident.

Válečné zločiny syrského režimu? Podle Asada zpolitizovaná obvinění

Rada OSN pro lidská práva začátkem tohoto měsíce obvinila Asadův režim ze zločinů proti lidskosti. Podle organizace se režim snaží „vyhladit“ tisíce zadržených Syřanů. Syrský prezident ale vinu odmítá. Obvinění jsou podle něj zpolitizovaná a vyšetřovatelé nepředložili žádné důkazy. Podle OSN se válečných zločinů mohli dopustit i povstalci.

Zpráva OSN o zločinech proti lidskosti v Sýrii 1.18 MB

Organizace doufá, že by do 24 hodin mohla poslat do obléhaných měst humanitární pomoc. Některé oblasti jsou odříznuty už déle než rok. Podle OSN potřebuje pomoc asi 13,5 milionu Syřanů. „Homs vypadá jako Varšava nebo Drážďany po konci druhé světové války,“ uvedl zpravodaj ČRo Robert Mikoláš.

Mírová jednání zástupců syrské vlády a jejích oponentů jsou od minulého týdne přerušená. Opozice trvá na tom, že nejdříve musejí skončit boje. Syrská armáda a její spojenci - Rusko a šíitské milice - v posledních dnech zaznamenali velké zisky u města Aleppo. Asad tvrdí, že smyslem bojů o největší syrské město je přerušit zásobovací trasu do Turecka.

Video Studio ČT24
video

Riegl: Současná situace v Sýrii je humanitární katastrofou

Riegl: Současná situace v Sýrii je humanitární katastrofou

Zpravodaj ČT: Podle některých diplomatů nemá dohoda ani hodnotu papíru

Zpravodaj ČRo: Situace v Sýrii je velmi chaotická

Horizont: Příměří do týdne? Asad s ukončením bojů nepočítá

Asadova výzva Evropě: Pomozte Syřanům k návratu domů

Nálety ale podle aktivistů zabily desítky civilistů a k turecké hranici se vydaly desetitisíce lidí. Asad vinu za uprchlickou krizi přisuzuje zemím, které podle něj podporují teroristy, k nimž řadí nejenom islámské radikály, ale také své oponenty. „Vyzvu evropské vlády, které přímo přispěly k exodu uprchlíků tím, že chrání teroristy a zavádějí embargo proti Sýrii, aby pomohly Syřanům vrátit se domů,“ podotkl prezident.