Obchod s květinami patří k nejrychleji rostoucím odvětvím ekonomiky v Keni. Před svátkem svatého Valentýna bývá v jeho halách nejrušněji. „Celých deset procent ročního obratu naší firmy vyděláme jen v těchto dvou týdnech kolem Valentýna,“ konstatoval vedoucí balicí haly Jack Wahome.
Balené růže pak míří v chladicích autech rovnou na letiště. U zákazníků jsou do 72 hodin od ustřižení. Podle provozního ředitele firmy si zákazníci už předem vybírají druhy i jednotlivé barvy květin. Objednané objemy jsou každým rokem větší.
„Rostoucí cena práce v Evropě tlačí hodně tamních firem k přenášení výroby do zemí, kde je vhodná půda a zkušená pracovní síla. To žene keňský květinový byznys nahoru,“ podotkl provozní ředitel Neville Ratema.

Horizont: Valentýnský byznys s růžemi v Keni
Keňa těží z levné pracovní síly a výhodné nadmořské výšky kolem dvou tisíce metrů nad mořem. Nové farmy s květinami tady rostou jak houby po dešti.
Češka Dana Malášková odhaduje podíl keňských růží na trhu v Česku přes 80 procent. „Z mé vlastní zkušenosti prodejci v Česku ani nevědí, že jde o kytky z Keni. Kupují na burze v Amsterdamu, ale je to z Afriky,“ konstatovala Češka.
Rostoucí obchod s Evropou pomáhá nejen keňským firmám, ale i jejich zaměstnancům. Tlak neziskovek nutí farmáře k investicím do lidí i do ekologicky šetrných postupů.