Syrská opozice je v Ženevě, podle expertů má lepší vyjednávací pozici Damašek

Do Ženevy dorazila delegace sedmnácti vyjednavačů a dalších 25 členů syrské opoziční vyjednávací komise (HNC). Od pátku jsou na místě zástupci OSN a syrského prezidenta Bašára Asada. Rozhovory by měly trvat půl roku a budou zpočátku zprostředkované. Cílem je dohoda o příměří a dodávkách humanitární pomoci. Syřané proberou také boj s radikály z Islámského státu (IS).

Ženevská jednání o míru v Sýrii
Zdroj: ČTK/AP Autor: Martial Trezzini

Přes víkend se pravděpodobně žádná důležitá jednání neuskuteční. Zájmy oponentů syrského režimu bude hájit vůdce HNC Rijád Hidžáb a hlavní vyjednávač Asad Zubí.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura už v pátek jednal s vládní delegací Bašára Asada, kterou vede velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí. „Jednání žádný průlom nepřineslo. Sám de Mistura ho označil za přípravnou schůzku, kde si navzájem sdělili, co by mělo být předmětem dalšího vyjednávání,“ informoval zpravodaj ČT Petr Zavadil.

Syrská vládní delegace v Ženevě
Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people
 

De Mistura ve svém čtvrtečním poselství syrskému lidu zdůraznil, že jednání nesmí selhat. Během syrské občanské války zemřelo již 250 tisíc lidí a dalších jedenáct milionů muselo opustit své domovy. Konflikt navíc patří mezi hlavní spouštěče největší migrační krize od druhé světové války.

Opozice volá po ukončení obléhání měst a bombardování civilistů

Do poslední chvíle to vypadalo, že opozice bude v Ženevě chybět. Kladla si podmínky jako ukončení bombardování civilistů a ujištění, že se lidé v obléhaných městech dočkají humanitární pomoci. V posledních týdnech svět šokovala situace ve městě Madájá, kde lidé umírají hlady.

Po „obdržení záruky“ ale opozice tuto podmínku nadále nezmiňovala a slíbila, že do Švýcarska přijede. „Náš tým pojede do Ženevy, aby zajistil naplnění rezoluce OSN. Hlavně v těch bodech, které říkají, že režim musí okamžitě přestat blokovat města a vesnice a umožnit přístup humanitární pomoci,“ konstatoval jejich mluvčí Monzer Makhous.

Podle zdroje z opoziční delegace nebude Zubí žádat zastavení všech bojových operací, ale pouze „útoků na tržiště, nemocnice a školy“, na něž podle něj útočí syrská armáda i její ruští spojenci. Damašek i Moskva to popírají. Zubí před odletem z Rijádu řekl, že se nezapojí do rozhovorů, pokud druhá strana neučiní gesta dobré vůle.

Video Syrská opozice potvrdila, že přijede do Ženevy jednat o míru
video

Syrská opozice potvrdila, že přijede do Ženevy jednat o míru

Syrská opozice potvrdila, že přijede do Ženevy jednat o míru

Rozhovory budou zpočátku nepřímé – kontakt mezi odděleně zasedajícími delegacemi budou zprostředkovávat diplomaté OSN. Podle expertů má v současné době lepší vyjednávací pozici Damašek díky nedávným vojenským úspěchům v zemi. „Syrská vláda převzala v současném konfliktu iniciativu. Za podpory ruských a íránských spojenců se stala nejmocnější silou v západní části země,“ připomněl politolog Mazin Bilal.

Konečným cílem jednání je uzavřít mírové dohody, které budou zahrnovat přechodné období. To by skončilo novými volbami, jak se uvádí v rezoluci Rady bezpečnosti OSN – ta byla schválena minulý měsíc.

Poslední jednání o ukončení konfliktu skončilo v únoru 2014 fiaskem po pouhých dvou kolech rozhovorů. OSN tehdy obvinila zástupce Damašku, že odmítá diskutovat o případném odstoupení syrského prezidenta, jak požaduje opozice.

Ta postoj příliš nezměnila, rostoucí moc IS ale donutila Rusko a Spojené státy, aby tlačily válčící strany k jednacímu stolu.

Ženevské mírové rozhovory přehledně

  • Kdo se jich účastní? Delegáti syrské vlády a hlavního opozičního bloku, kterou je vyjednávací komise (HNC). Další zástupci opozice byli pozváni jako poradci.
  • Kdo pozvánku nedostal? Syrští Kurdové z PYD, které Turci považují za teroristy, takzvaný Islámský stát (IS), fronta An-Nusrá.
  • O čem se bude jednat? Možné příměří, propuštění vězňů, humanitární dodávky pomoci do nejhůře postižených oblastí, boj s radikály z IS.