Američtí astronauti zůstanou při cestě na ISS závislí na Rusech

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prodloužil smlouvu s ruskou kosmickou agenturou o dopravě amerických kosmonautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Ve středu o tom informoval Kongres šéf NASA Charles Bolden. V zaslaném dopise poukázal na to, že za pokračující závislost na Rusku při dopravě astronautů na orbitální komplex může Kongres tím, že zkrátil prostředky na vývoj nových amerických lodí, o něž úřad v uplynulých letech žádal.

Americká vesmírná agentura musí od ukončení programu raketoplánů v roce 2011 využívat k dopravě astronautů na ISS ruské lodě Sojuz. Proto investovala miliardy dolarů do vývoje pilotovaných lodí soukromými společnostmi SpaceX a Boeing.

Bolden Kongres informoval, že prodloužení kontraktu s Ruskem představuje náklady ve výši zhruba 490 milionů dolarů (12,2 miliardy Kč) spojené s přepravou amerických astronautů loděmi Sojuz do roku 2017. Podle tiskových agentur tato částka představuje zvýšení ceny za přepravu jedné osoby na téměř 82 milionů dolarů z dosavadních 71 milionů dolarů.

Vinu za zvýšení těchto nákladů nese podle šéfa NASA Kongres. Američtí zákonodárci totiž neschválili finance ve výši, o kterou v uplynulých pěti letech úřad žádal pro vývoj raket a vesmírných lodí soukromými společnostmi tak, aby se už letos mohly starty vrátit na území Spojených států. To má za následek dvouletý odklad a další dva roky závislosti na ruských lodích.

Start rakety Falcon 9
Zdroj: ČTK/AP
Autor: John Raoux

Bolden v této souvislosti požádal Senát a Sněmovnu reprezentantů, aby schválily plné financování programu NASA pro komerční přepravu posádek ve finančním roce 2016, který začne letos v říjnu. Vyzval k „překonání neshod a k soustředění se na společné úsilí v podpoře amerického průmyslu“ v zájmu dokončení vývoje a certifikace pilotovaných dopravních prostředků společností Boeing a SpaceX.

Agentura AFP poznamenala, že nový kontrakt NASA s ruskou kosmickou agenturou pro Spojené státy znamená, že budou posílat finanční prostředky Rusku, vůči kterému zavedly ekonomické sankce kvůli jeho roli v krizi na Ukrajině.