WHO doporučuje těhotným ženám, aby se při cestách do oblastí s výskytem viru poradily vždy s lékaři. Brazílie už hlásí téměř 3900 nakažených. Vir se zatím neobjevil v USA, jedna žena ale podle WHO onemocněla virem v Brazílii, a poté porodila dítě s postiženým mozkem na americké Havaji.
Podle BBC se v 80 procentech případů symptomy neprojeví, ostatní se cítí, jako kdyby chytili běžnou chřipku. „(Zika) způsobuje horečky, bolesti kloubů a svalů,“ poznamenala Hana Roháčová, primářka kliniky infekčních nemocí na Bulovce. Proti viru v současné době neexistuje vakcína ani účinná léčba.
Ziku přenáší komár druhu Aedes aegypti – mimo jiné přenašeč horečky dengue. Podle lékařů se nakaženým matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem.
„Při napadení nervového systému u dětí v nitroděložním vývoji (virus Zika) napadá mozkovou tkáň, takže se mozek nevyvine dokonale. Z toho plynou těžká postižení, nebo dokonce úmrtí.“
Hana Roháčová, primářka kliniky infekčních nemocí, Nemocnice Na Bulovce
Přestože vědci přímou spojitost této neurologické poruchy označované jako mikrocefalie s virem stoprocentně neprokázali, v Brazílii již zemřelo nejméně pět dětí, které měly virus zika v krvi, a jejich mozek nebyl vyvinut.
WHO navíc varuje, že se virus možná přenáší i pohlavním stykem. „Zika byl zjištěn v lidském spermatu a existuje případ možného přenosu viru z člověka na člověka při sexu. Je ale potřeba ještě více důkazů, aby se potvrdilo, že sexuální styk je také způsob přenášení Ziky,“ uvedla organizace v prohlášení.
Podle zdravotníků by se virus neměl šířit v Kanadě a v Chile. „Záleží to na klimatických podmínkách. Virus se nešíří v oblastech, kde se nevyskytuje přenašeč – pokud tam komár nemá příznivé okolnosti pro přežití a množení, tak se dají očekávat jen izolované případy nebo importy odjinud,“ vysvětlila Roháčová.

Primářka Roháčová: Virus Zika je známý už desítky let
Virus zika je známý už desítky let. Podle úřadů jde nyní o jeho dosud nejmasivnější výskyt. V minulosti postihoval hlavně části Afriky, severovýchodní Asii a tichomořské ostrovy. Podle odborníků je za rychlým šířením v Americe nedostatek přirozené imunity zdejšího obyvatelstva a přemnožení komárů.
„Pokud je v nich virus obsažen, tak jsou schopni napadnout velké množství lidí. To je případ i malárie nebo horečky dengue,“ konstatovala Roháčová. Úřady doporučují místním i turistům, aby se chránili repelenty, zahalovali se a zavírali okna a dveře.