Limitu pro počet běženců prý Rakousko dosáhne do léta

Rakousko dosáhne stanované horní hranice na počet přijímaných uprchlíků pravděpodobně ještě před začátkem léta, řekla v rozhovoru pro německý list Die Welt rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová.

Uprchlíci na rakouském nádraží Nickelsdorf
Zdroj: Reuters Autor: Heinz-Peter Bader

Vídeň ve středu oznámila, že letos přijme již jen 37 500 žadatelů o azyl a do roku 2019 jich má být celkem nejvýše 127 500. Loni Rakousko přijalo 90 000 žadatelů o azyl. „Zastavíme se letos u 37 500 žádostí o azyl. Podle odhadů by se tak mělo stát do léta,“ uvedla ministryně.

Vídeň bude nyní zkoumat další možné scénáře, totiž zda bude muset přijmout žádosti nad tuto horní mez, nebo zda bude moci zadržet žadatele o azyl přímo na hranici v bezpečných sousedních zemích. „Musíme se vrátit ke kořeni práva na azyl. To, co nyní zažíváme, nemá nic společného s hledáním ochrany, ale s hledáním ekonomicky nejatraktivnější země. Nemůže to takto pokračovat,“ uvedla také ministryně.

Rakouský plán na limit pro běžence vyvolal v Evropě vlnu reakcí. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier uvedl, že způsob praktického zavedení rakouského limitu je značně nejasný. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v rozhovoru pro týdeník Der Spiegel připustil, že když se o rakouském rozhodnutí dozvěděl, musel jít na čerstvý vzduch.