Deník připomněl, že by takový „drastický plán“ v důsledku izoloval Řecko, které má již nyní hospodářské problémy a je již zahlceno migranty.
Cerar napsal představitelům členských zemí Unie dopis, v němž žádá „přímou pomoc“ Makedonii nutnou pro to, aby bylo Skopje schopné zabránit „neregulérním migrantům v překročení řecko-makedonské hranice“. „Všechny země EU by měly poskytnout maximální podporu makedonským úřadům při ostraze hranic prostřednictvím dočasných policejních posil, poskytnutím vybavení nebo dalšími způsoby,“ stojí v dopise slovinského premiéra.
Rakouská ministryně pohrozila vyloučením Řecka ze Schengenu
Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová navíc v rozhovoru s německým nedělníkem Welt am Sonntag pronesla, že pokud nezačne Řecko lépe střežit své hranice, přes něž do Evropy proudí každý měsíc desetitisíce migrantů, je třeba uvažovat o jeho dočasném vyloučení ze schengenského prostoru. V rozhovoru , z nějž cituje agentura DPA, to řekla rakouská ministryně vnitra.
Podle Financial Times je zmíněnému postupu nakloněna Evropská komise i Německo. Souhlasily by i další státy, které podobné návrhy vyslovily v minulých dnech. Např. maďarský premiér Viktor Orbán v pátek po jednání s Cerarem vyzval, aby byl na hranicích Makedonie a Bulharska s Řeckem postaven plot.
O potřebě „záložního hraničního systému“ na linii Bulharsko - Makedonie v případě selhání úsilí posílit vnější ochranu schengenského prostoru hovořil tento týden i český premiér Bohumil Sobotka. Makedonie na svých hranicích s Řeckem už krátký plot loni v listopadu postavila.
Nový přístup by posunul klíčovou linii Evropské unie, pokud jde o migranty, z tureckého pobřeží a Egejského moře na severní hranici Řecka, uvedly noviny. Atény se takového kroku obávají. Premiér Alexis Tsipras podle Financial Times v této souvislosti varoval, že by se z Řecka mohla stát „černá skříňka“ pro migranty. Ti by totiž bez možnosti vycestovat dál uvízli na jeho území.