Tunisko vyhlásilo kvůli nepokojům noční zákaz vycházení

Po několika dnech demonstrací a nepokojů Tunisko vyhlásilo na celém území státu noční zákaz vycházení. Tunisané protestují proti špatné hospodářské situaci a vysoké nezaměstnanosti. Podobné protesty kvůli špatným životním podmínkám vedly v roce 2011 k pádu režimu autoritářského tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího a vlně lidových protestů i v jiných arabských zemích.

Zákaz vycházení bude platit od osmé hodiny večerní do pěti ráno, a to do odvolání. Ministerstvo jeho vyhlášení zdůvodnilo útoky na veřejný a soukromý majetek a ohrožením bezpečnosti vlasti i občanů.

Premiér Habíb Síd prohlásil, že situace je již pod kontrolou a v zemi je opět klid. Tuniský premiér k nynějším největším sociálním protestům od revoluce v roce 2011 slíbil, že přijme opatření ke zlepšení situace, ale vyzval obyvatele k trpělivosti.

„Nemáme žádnou kouzelnou hůlku, nemůžeme vyřešit všechny problémy se zaměstnaností najednou,“ řekl Síd. Francouzský prezident Francois Hollande po setkání se Sídem oznámil, že Francie vyčlení na pomoc Tunisku v příštích pěti letech miliardu eur (27 miliard Kč). Pomoc na zlepšení hlavně zaměstnanosti se zaměří na nejchudší oblasti a mládež.

Video Zprávy
video

Tunisko zakázalo noční vycházení

Sociální nepokoje v Tunisku zuří již několik dní. Nejprve začaly na západě země, postupně se ale rozšířily i do ostatních částí Tuniska. V noci na pátek demonstranti v metropoli Tunisu napadali policejní stanice a několik vozů bezpečnostních složek dokonce zapálili. Dav údajně vyraboval i několik obchodů a bank. Při protestech v uplynulých dnech zemřel nejméně jeden policista.

V roce 2011 vedly protesty k pádu režimu

Podobné protesty kvůli špatným životním podmínkám vedly v roce 2011 k takzvané jasmínové revoluci a pádu režimu autoritářského tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího. Tuniský případ spustil vlnu lidových protestů i v jiných zemích, která vešla ve známost jako arabské jaro. 

Nepokoje v roce 2011 vyvolalo upálení mladého obchodníka se zeleninou Muhammada Buazízího. Obdobný případ vyvolal nepokoje i nyní. V neděli spáchal sebevraždu ve městě Kaserín mladík, který ztratil práci. Zabil ho proud, když vylezl na stožár vysokého napětí.

Tunisko je jedinou arabskou zemí, které arabské jaro přineslo demokracii. Na místní hospodářství závislé na cestovním ruchu nicméně tvrdě dopadly dva teroristické útoky z loňského roku. Při útoku na budovu muzea Bárdá v centru tuniské metropole zahynulo 24 lidí, z toho 20 zahraničních turistů. V letovisku Súsa následně postřílel tuniský mladík na pláži a u hotelového bazénu 38 lidí, převážně britských turistů.