Šéf polské diplomacie: S Německem napjaté vztahy nemáme, jde o problém komunikace

Spekulace o napětí mezi Varšavou a Berlínem kvůli počínání nové polské vlády se snažil rozptýlit polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. „Nemáme napjaté vztahy, a proto jsme je nemuseli ani uklidňovat,“ řekl šéf polské diplomacie po jednání s německým velvyslancem ve Varšavě Rolfem Nikelem. Jde prý jen o komunikační potíž s některými německými politiky.

Pozvání velvyslance na pohovor k polskému ministrovi následovalo poté, co v neděli šéf Evropského parlamentu Němec Martin Schulz přirovnal politiku polské vlády k počínání ruského prezidenta Vladimira Putina. Údajné „protipolské“ výroky zazněly i z úst dalších německých politiků.

„Hovořili jsme o tom, jak společně vyřešit problém v komunikaci s některými německými politiky a zdá se mi, že jsme na dobré cestě, abychom řešení našli. Nejlepším řešením by byly návštěvy německých politiků v Polsku, aby se mohli přesvědčit, že stav polské demokracie není tak špatný, jak se zdá,“ prohlásil šéf polské diplomacie. Doufá, že Polsko navštíví jeho protějšek Frank-Walter Steinmeier i němečtí poslanci.

Nikel označil rozhovor s ministrem za konstruktivní a zdůraznil, že „polsko-německé vztahy jsou poklad, který musíme střežit, aby se dobře rozvíjely i v budoucnu“.

V polsko-německých vztazích prý žádné napětí není (zdroj: ČT24)

„Polská vláda považuje své volební vítězství za mandát k podřízení si státu zájmům vítězné strany. Je to demokracie v Putinově stylu a nebezpečná putinizace Evropy,“ řekl Schulz nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

V sobotu se šéf poslaneckého klubu CDU/CSU v německém sněmu Volker Kauder vyslovil pro uvalení sankcí na Polsko, pokud Varšava bude nadále ignorovat normy právního státu. Ještě dříve se eurokomisař Günther Oettinger vyjádřil, že Evropská komise by měla po krocích Varšavy vůči justici a médiím dohlížet na dodržování právního státu v Polsku.

Polsko-německé vztahy byly velmi napjaté už v polovině předchozí dekády za první vlády konzervativní a euroskeptické strany Právo a spravedlnost (PiS). Stejná strana po vítězství v říjnových volbách vytvořila první jednobarevný kabinet od pádu komunismu v Polsku a pokusila se ovládnout všechny klíčové pozice v zemi, včetně justice a veřejnoprávních médií.

Evropská komise má o situaci v Polsku jednat ve středu. Waszczykowski se vyjádřil, že neočekává žádné rozhodnutí, a navrhl, že EK by se měla zabývat i situací v Německu po silvestrovských útocích v Kolíně nad Rýnem.

Polsko-německý spor našel své dozvuky v médiích podporujících polskou vládu: týdeník Wprost vyšel s obálkou, připomínající časy německého útoku na Polsko ze září 1939, ale tentokráte s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a šéfem EP Martinem Schulzem v hlavních rolích příštího „dohledu nad Polskem“. K ještě starší historické křivdě – rozdělení Polska mezi Rusko, Prusko a Rakousko – se odvolává obálka časopisu wSieci s „carevnou Kateřinou Merkelovou“ coby ústřední postavou.

„Agrese německých politiků a médií proti Polsku usilujícímu o nezávislost a sebeurčení se dala předvídat, ale její zuřivost udivuje,“ usoudil komentátor časopisu. Výtky vůči stavu polské demokracie označil za „vřískot německých dozorců“ a jejich polských zkorumpovaných kolaborantů.

Wprost napsal, že předmětem sporu není ústavní soud či polská média, ale miliardy eur, které chce polská vláda ponechat v zemi zavedením nové daně na hypermarkety a banky, které prý omezí transfer zisků do Německa a Francie.

Evropská aliance tiskových agentur (EANA) kritizovala jako represivní nové polské legislativní kroky zasahující do chodu a nezávislosti médií. Ohradila se v této souvislosti i proti avizovanému plánu polské vlády změnit právní status tiskové agentury PAP, která je členem EANA. Podle aliance tím polská vláda směřuje k omezení nezávislosti tohoto sdělovacího prostředku, která patří společně se svobodou projevu k nezbytným předpokladům zdravého fungování demokracie. EANA uvedla, že je povinností všech demokratických sil bránit tyto principy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Bývalý informátor FBI dostal za lži o Bidenovi a jeho synovi šestiletý trest

Bývalý informátor amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který se přiznal, že lhal o aktivitách prezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera kolem ukrajinské energetické společnosti Burisma Holdings, ve středu dostal u soudu šestiletý trest. Podle agentury Reuters to vyplývá ze soudních dokumentů.
před 6 mminutami

Počet obětí požárů v Los Angeles stoupl na pět

Lesní požáry, které na několika místech od úterka pustoší oblast amerického Los Angeles, si vyžádaly životy pěti lidí. Informovala o tom kancelář šerifa v tomto městě. Guvernér Kalifornie Gavin Newsom řekl, že obětí je pravděpodobně více. Požár v kopcích nad čtvrtí Pacific Palisades je nejničivější v moderní historii Los Angeles, uvádějí média. Zničil přes tisíc staveb. Mnoho lidí podle záchranářů utrpělo zranění, jejich přesný počet ale není znám.
05:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na Slovensku začal platit zákaz mobilů na školách

Na Slovensku začal od Nového roku platit zákaz mobilů na základních školách a nižších ročnících víceletých gymnázií. Žáci je musí při příchodu odevzdat, případně vypnout a schovat. Regulace má pomoci k lepšímu soustředění a snížit kyberšikanu. Podobná pravidla už platí například v Británii, Francii či Nizozemsku.
před 1 hhodinou

Nadšení Syřanů ze svobody brzdí strach z islamizace

Do Sýrie se po pádu režimu diktátora Bašára Asada krok za krokem vrací normální život. Symbolem změn je i letiště v Damašku, které po letech sankcí obnovuje mezinárodní provoz. Opatrnou euforii obyvatel ale zastiňují obavy z plánů vládnoucích islamistů i stav země zničené dlouholetou občanskou válkou.
před 2 hhodinami

Ruský úder na Záporoží nepřežilo třináct lidí

Při ruském vzdušném útoku na město Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny bylo zabito nejméně třináct lidí, informoval šéf oblastní správy Ivan Fedorov. Úřad ukrajinského generálního prokurátora informoval o tom, že kromě toho bylo při úderu zraněno 63 lidí. Záchranné akce na místě už skončily.
před 8 hhodinami

Trumpa na Grónsku lákají suroviny i strategická poloha

Poznámky nastupujícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa o připojení Grónska a průplavu v Panamě k USA souvisejí nejen se zajištěním národní bezpečnosti, ale také se změnami klimatu. Oteplování zvyšuje význam obou míst z hlediska lodní dopravy a obchodu. Arktida, kde USA soupeří o vliv s Ruskem a Čínou, pak skýtá bohatá naleziště přírodních zdrojů. Grónsko má zároveň strategickou polohu v případě většího konfliktu s Ruskem, jelikož na jeho území leží klíčová americká vojenská základna.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zásoby plynu v Podněstří vystačí pouze 24 dní, tvrdí tamní úřady

Až osm hodin denně nově trvají odstávky elektřiny v separatistickém moldavském regionu Podněstří. Odtrženecké území navázané na Moskvu nedostává od začátku roku ruský plyn, kvůli čemuž zápasí s energetickou i humanitární krizí. Představitelé mezinárodně neuznané republiky ve středu přiznali, že i při maximálním šetření jim plyn v zásobnících vystačí pouze 24 dní. Separatisté vinu svalují na vlády Moldavska a Ukrajiny, ty ale viní Kreml.
před 9 hhodinami

Plameny v Los Angeles si vyžádaly dva životy

Tisíce obyvatel amerického města Los Angeles a jeho okolí prchaly v úterý a ve středu před rychle se šířícími požáry, které rozdmýchává silný vítr. Katastrofa si zatím vyžádala dva životy. V oblasti během několika hodin vypukly plameny na čtyřech různých místech, úřady nařídily evakuaci desítek tisíc lidí. Oheň ohrožuje tisíce budov a některé z nich již pohltil, informují americká média.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...