Švédská policie prý záměrně zamlčela sexuální útoky migrantů na mladé dívky

Švédsko čelí vlastní obdobě německého skandálu se zamlčováním informací o sexuálním obtěžování žen migranty. Případ se týká hudebního festivalu pro mládež konaného ve Stockholmu. V létě 2014 i 2015 v průběhu festivalu údajně skupiny mladých mužů, převážně z uprchlické komunity, sexuálně napadaly dívky, z nichž nejmladším bylo pouhých jedenáct či dvanáct let, píše švédský deník The Local. Švédská policie slíbila, že obvinění ze zatajování informací o údajném hromadném obtěžování žen na koncertech neprodleně prošetří.

Video Studio ČT24
video

Sniegoň: Švédský případ má podle výpovědí s tím kolínským mnoho společného

Švédská média uvedla, že policisté věděli o tom, že velká skupina mladých mužů loni a předloni osahávala nezletilé dívky na kulturním festivalu We Are Sthlm, který se chlubí tím, že je největším evropským festivalem pro mládež. Ročníků v letech 2014 a 2015 se zúčastnilo odhadem 160 tisíc lidí. Atmosféru na koncertech přitom policie popsala jako klidnou.

List Dagens Nyheter sdělil, že viděl upozornění z loňského léta, v němž jsou policisté před akcí varováni před známým „problémem s mladými muži, kteří se otírají těly o mladé dívky“. Podle zdrojů deníku Dagens Nyheter šlo převážně o uprchlíky, kteří přišli do Švédska bez doprovodu rodičů. Většinu z nich představovali údajně Afghánci. Policisté ale o ničem takovém veřejnost neinformovali.

„Jakmile jsme se dostaly do davu, začali nás osahávat. Bylo to příšerné,“ popsala deníku své zkušenosti patnáctiletá účastnice festivalu. 

„Výpovědi dívek nasvědčují, že tento případ má s tím kolínským mnoho společného. Podle listu Dagens Nyheter se jedná až o dvě stovky dívek, které měly být tímto chováním poškozeny.“

Tomáš Sniegoň

spolupracovník ČR ve Skandinávii

Měli jsme to zveřejnit, připouští policie

Policie dříve tvrdila, že během festivalu bylo „vzhledem k počtu účastníků zaznamenáno relativně málo zločinů a zadržených lidí“. Policejní mluvčí Varg Gyllander ale nyní připustil, že policie veřejnost neinformovala dostatečně. „Nepochybně jsme to měli občanům sdělit,“ prohlásil Gyllander. Slíbil zároveň, že policie znovu přesně prošetří, co se stalo a proč se některá fakta před veřejností tajila.

Jedna z reportérek listu Dagens Nyheter uvedla, že po rozhovoru s psychologem ohledně událostí na festivalu se obrátila na policii s žádostí o reakci. Žádnou ale nedostala, a tak o záležitosti nepsala.

Reportérka prý také naznačila, že její nadřízení neměli o článek zájem, poněvadž měli podezření, že si obvinění vymysleli přívrženci nacionalistické strany Švédští demokraté. Kromě toho se obávali, že by článek mohl podnítit ve městě rasistické nálady.

  • Aféra kolem švédského hudebního festivalu se objevuje v době, kdy rozbouřily debatu silvestrovské útoky z Kolína nad Rýnem a dalších německých měst. Při nich velké skupiny složené pravděpodobně převážně z přistěhovalců obkličovaly ženy, sexuálně je napadaly a okrádaly. Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jäger vyčetl policii závažné chyby, protože přímo o silvestrovské noci nepožádala o posily a následně o incidentech mlčela.