Turecko uleví Evropě další novinkou. Pro migranty zavede pracovní povolení

Turecko je připraveno nabídnout uprchlíkům ze Sýrie pracovní povolení. Jde o jedno z opatření na zmírnění uprchlické vlny, která přes zemi míří dále směrem do Evropské unie. Loni do Řecka připlulo přes moře více než 800 tisíc uprchlíků, většina z nich právě z Turecka.

Podle současných zákonů mají více než dva miliony syrských uprchlíků v Turecku dočasný ochranný status, ale nemohou získat pracovní povolení. Turecké úřady nyní pracují na nové legislativě, která by stanovila kvóty pro zaměstnavatele na přijímání syrských pracovníků. Chtějí také specifikovat sektory a města, kde by mohl být zájem o zaměstnávání Syřanů, aniž by to na pracovním trhu ohrozilo místní obyvatele. V Turecku je asi 10procentní nezaměstnanost.

  • Stovky tisíc Syřanů a dalších cizinců nyní v zemi pracují ilegálně za nízké mzdy.
  • Jen asi 6000 Syřanů má podle Mezinárodní organizace práce (ILO) k práci v Turecku povolení.
  • Uprchlíci s dočasnou ochranou nyní mohou legálně pracovat v uprchlických táborech, například jako lékaři či učitelé.

Unie koncem listopadu Ankaře slíbila za pomoc se zvládáním migračního toku tři miliardy eur (81 miliard Kč), zjednodušení vízového styku a otevření nových kapitol v jednáních o členství.

Plán na udělování pracovních povolení je dalším z opatření, jimiž se Turecko snaží zmírnit migrační vlnu. Minulý týden například zavedlo vízovou povinnost pro Syřany ze třetích zemí, tedy pro ty syrské občany, kteří se do země vydávají letecky nebo po moři, například z Libanonu či Egypta.

V Turecku jsou v současné době přes dva miliony syrských uprchlíků. Většina z nich žije mimo tábory a nemůže oficiálně pracovat.

Situace v samotné Sýrii zůstává i přes uzavřená dílčí příměří nadále špatná. V provincii Idlíb dohody porušují jak vládní vojska, tak i povstalci. Přesto se na konci roku podařilo řadu obyvatel i z obléhaných měst evakuovat.

Turecký ministr pro evropské záležitosti Volkan Bozkir novinářům řekl, že v loňském roce počet imigrantů bez povolení překročil 150 tisíc a že turecké úřady zastavují 500 migrantů denně.

Turecko v současné migrační krizi přijalo nejvíce Syřanů prchajících před občanskou válkou, a to asi 2,2 milionu lidí. Mnozí z nich ale nevidí v Turecku perspektivu pro svůj další život, a tak prchají do EU.

Podle organizací pro lidská práva utíkají z Turecka dál do Evropy kvůli špatným podmínkám v uprchlických táborech. Řada Syřanů žije mimo ně. Často pracují načerno za velmi nízký plat. Rozšířená je podle ochránců lidských práv také dětská práce.

Ruský nálet v Sýrii prý zasáhl školáky

Nejméně 12 mrtvých dětí si vyžádal ruský nálet na povstalecké město v syrské provincii Halab. Podle agentury Reuters to oznámila Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která dění v Sýrii sleduje z Británie.

Terčem náletu bylo město nedaleko provinční metropole. Podle SOHR zahynul také učitel - několik dalších lidí utrpělo zranění.