V Pekingu trvá krizový stav kvůli smogu. Polovina aut nesmí vyjet

V čínské metropoli Pekingu druhý den platí nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli extrémnímu znečištění ovzduší. Uzavřeny jsou školy i řada továren, omezena je také doprava a provoz na stavbách. Mnoho obyvatel ale nedbá varování vlády, aby se zdržovali doma, a vyšlo do ulic.

Mimořádná opatření mají zůstat v platnosti nejméně do čtvrtka. Polovina vozidel má nařízeno zůstat doma. Peking v kritických smogových situacích uplatňuje pravidlo, že jeden den pouští do ulic auta se sudými poznávacími značkami, a další den automobily s lichými značkami. Pomoci v dopravě mají mimořádné vlaky metra a autobusy.

  • Množství miniaturních prachových částic, které snadno pronikají do plic, dnes nejméně desetkrát přesahovalo hodnotu 25 mikrogramů na metr krychlový, kterou jako maximální bezpečnou uvádí Světová zdravotnická organizace.

V některých částech města překročila hodnota 300 mikrogramů na metr krychlový a očekává se, že se bude dále zvyšovat, dokud do Pekingu nedorazí studená fronta. Tu meteorologové předpovídají na čtvrtek.

Nad městem visí šedožlutý opar a z obchodů rychle mizí ochranné roušky. Mnozí lidé si stěžují, že už jsou ze špatného vzduchu v metropoli unavení. „I když mám ochrannou roušku, necítím se dobře a nemám žádnou energii,“ řekl agentuře AP místní obyvatel Li Chuej-wen.

Jiní berou situaci s nadhledem. „Takový je moderní život pro obyvatele Pekingu. Chtěli jsme rozvoj a teď za to platíme,“ konstatoval úředník Cchao Jung.

Lidé nedbají výzev k setrvání uvnitř budov

Mnozí obyvatelé Pekingu podle agentury Reuters nedbají na varování úřadů a vycházejí ven, i když to pro ně není nezbytně nutné. Časně ráno tak bylo vidět stovky lidí, včetně batolat, na centrálním náměstí Tchien-an-men, kam se přišli podívat na každodenní ceremoniál vztyčování státní vlajky.

Čínský rozhlas upozornil, že někteří lidé neuposlechli dnešní zákaz vyjet do ulic pro auta s lichými poznávacími značkami. Na internetových stránkách rozhlasu se mimo jiné objevila fotografie policisty, který odstraňuje papírek, jímž majitel vozu přelepil poslední číslo SPZ.

Video Nebezpečný smog v Pekingu
video

Nebezpečný smog v Pekingu

Smog je zahanbující pro vládu, která slíbila vyčistit vzduch a na konferenci v Paříži vystupuje jako bojovník za celosvětovou dohodu o snížení emisí. Peking chce v zájmu lepšího ovzduší v příštích pěti letech snížit emise z uhelných elektráren o šedesát procent.