Slovensko podalo žalobu proti uprchlickým kvótám

Slovensko podalo u Soudního dvora EU žalobu proti přerozdělování uprchlíků v členských zemích Unie na základě povinných kvót, které v září jasnou většinou hlasů schválili ministři vnitra evropské osmadvacítky. Podání žaloby potvrdil slovenský premiér Robert Fico.

Robert Fico
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Toto rozhodnutí (o kvótách) bylo přijato v rozporu s evropským právem. Kvóty považujeme za nerealizovatelné. Praxe ukazuje, že kvóty jsou fiaskem,“ prohlásil Fico po zasedání kabinetu, který žalobu projednal. Bratislava požaduje, aby unijní soud vyhlásil rozhodnutí o zavedení kvót za neplatné.

Podle Slovenska je totiž rozhodnutí ministrů vnitra v rozporu s rozhodnutím summitu státníků EU, který podle Fica konstatoval, že nebudou přijímány povinné kvóty. Slovenská vláda rovněž tvrdí, že v souvislosti se schválením kvót bylo porušeno právo národních parlamentů zemí EU a Evropského parlamentu podílet se na přípravě rozhodnutí.

Slovensko zpochybňuje i způsob, jakým ministři vnitra o kvótách rozhodli. „Domníváme se, že rada ministrů vnitra měla rozhodovat jednomyslně, a nikoli většinově, protože v daném případě se hlasovalo o návrhu komise a došlo ke změnám tohoto návrhu. V takovém případě se podle příslušné právní úpravy má rozhodovat jednomyslným hlasováním,“ řekl Fico.

Video Slovensko podává žalobu kvůli kvótám
video

Slovensko podává žalobu kvůli kvótám

Slovensko podává žalobu kvůli kvótám

Právník: Žaloba má spíš politický efekt

Slovensko již po schválení kvót na uprchlíky letos v září oznámilo, že se rozhodnutí nepodřídí a že jej napadne u unijního soudu. Podle rozhodnutí ministrů vnitra by si členské země EU na základě kvót měly rozdělit 120 000 uprchlíků. Proti kvótám kromě Slovenska hlasovalo také Česko, Rumunsko a Maďarsko, Finsko se zdrželo.

Kvóty bude žalovat i Maďarsko, Česko se nepřipojí

Plán na přerozdělení žadatelů o azyl na základě povinných kvót hodlá u soudu EU napadnout také Maďarsko. Maďarský parlament v listopadu schválil zákon, kterým vládě Viktora Orbána poskytl pravomoci k takovému kroku.

Česko se ke slovenské žalobě naopak nepřidá, což vláda definitivně potvrdila v sobotu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by Česko žalobou riskovalo, že ztratí svou pozici v EU. O přehodnocení původního vládního stanoviska mluvil v pátek ve sněmovně vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Jeho nápad téhož dne odmítli šéf ČSSD Sobotka i předseda třetí koaliční strany (KDU-ČSL) Pavel Bělobrádek.

Unijní kvóty pro přerozdělení běženců
Zdroj: ČT24

Na základě kvót by mělo Slovensko v první fázi převzít 802 migrantů z Itálie a Řecka a následně v případě potřeby dalších 656 uprchlíků. Slovensko dříve v tomto týdnu oznámilo, že na dobrovolném principu přijme 149 asyrských křesťanů z Iráku. S jejich integrací do společnosti bude pomáhat katolická církev.