Nová hedvábná stezka povede i přes Česko

Česká republika se zapojí do projektu Nové hedvábné stezky, jehož cílem je oživit starověkou obchodní trasu z východní Asie do Evropy, otevřít Pekingu cestu ke zdrojům energie ve střední Asii a přivést čínské firmy na lukrativní trhy. Příslušnou dohodu podepsal ve čtvrtek během návštěvy v Pekingu premiér Bohuslav Sobotka.

Na Hedvábné stezce leží i Kašgar v odlehlé západočínské provincii Sin-ťiang. Jeho obyvateli jsou muslimští Ujgurové, kteří mají podnikání v krvi. Čína pumpuje miliardy dolarů do zdejší zvláštní ekonomické zóny – jedné ze čtyř v zemi – aby z ní udělala křižovatku pro středoasijské trhy.

„Nová hedvábná stezka otevírá Čínu obchodu. Máme zájem o větší obchodní výměnu se střední a jižní Asií a dalšími zeměmi až do střední Evropy. Kašgar se stane oknem na Západ,“ slibuje Čcheng Meng-jung, ředitel Odboru operací a rozvoje v Kašgarské zóně volného obchodu.

6 minut
Horizont ČT24: ČR se má zapojit do projektu Nové hedvábné stezky
Zdroj: ČT24

Investory lákají daňové úlevy, menší byrokracie a nižší náklady. Boom zažívá i hlavní město Sin-ťiangu Urumči. Se zbytkem Číny ho propojila vysokorychlostní železnice, kterou Peking plánuje protáhnout až do Bulharska. Poloha města láká i obchodníky ze sousedních zemí.

Investice mají přinést stabilitu jedné z nejchudších částí Číny, kde etnické napětí živí násilí a teroristické útoky. Hlavně ale Pekingu otevírají cestu k zásobám ropy a zemního plynu ve střední Asii.

Kašgarská zóna volného obchodu
Zdroj: ČT24

Sobotka se v úterý v Su-čou zúčastnil setkání předsedů vlád šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a šéfa čínského kabinetu. Během projevu u kulatého stolu zdůraznil tři body: spolupráci ve zdravotnictví, spolupráci regionů a český příspěvek k rozvoji evropsko-čínské platformy 16+1. „Těm jednotlivým šestnácti zemím se dává možnost, aby se ucházely o konkrétní projekty a formy spolupráce s Čínou. Je to projekt, který České republice určitě hodně přinesl,“ prohlásil Sobotka.

K zapojení Česka do iniciativy Nová hedvábná stezka (One Belt, One Road) premiér řekl, že cílem projektu je podpora obchodu mezi Evropou a Čínou. Konkrétně se zmínil například o propojení v oblasti letectví – ať už pokud jde o letadla, nebo letecké systémy a radary.

EU stojí na rozcestí, uvedl Sobotka na Pekingské univerzitě

Během čtvrtého dne své oficiální cesty v Číně se Sobotka přesunul do Pekingu, kde se setkal s vedením Pekingské univerzity a před zaplněným sálem vystoupil s přednáškou na téma Aktuální výzvy spolupráce mezi Evropskou unií a Čínou.

Premiér Bohuslav Sobotka na Pekingské univerzitě.
Zdroj: Tereza Šupová/ČTK

„Na jedné straně je sama existence Evropské unie, která zahrnuje dlouhodobou mírovou spolupráci 28 rozdílných a samostatných členských států založenou na společných hodnotách, vzájemné solidaritě a respektu. Na druhé straně čelí toto společenství snad nejvážnějším výzvám ve své historii,“ prohlásil Sobotka. „Integrační projekt dnes stojí na pomyslné křižovatce. Buď se my Evropané shodneme, že budeme i nadále pokračovat na cestě sjednocení, neboť se jasně ukazuje, že bez prohloubené spolupráce se v některých klíčových oblastech neobejdeme, nebo se začneme bát sami sebe, zastavíme se a budeme stagnovat,“ dodal.

Český premiér zdůraznil, že témata jako energetika, vnitřní trh Evropské unie, včetně otázek digitalizace, modernizace průmyslu či vědy a výzkumu, migrační a azylová politika, s nimi související volný pohyb osob a v neposlední řadě pak politika sousedství, mezinárodní obchod a obranná a bezpečnostní politika vyžadují jednoznačně větší míru integrity uvnitř nynější osmadvacítky.

Ve všech těchto oblastech podle něj EU hledá nové modely spolupráce, jak uvnitř bloku, tak i navenek. „K tomu, abychom v nich byli úspěšní, se totiž nemůžeme omezit pouze na evropská řešení, ale musíme se podívat také za naše hranice a hledat partnery právě tam,“ uvedl s tím, že právě Čína se od roku 2003 řadí k zemím, se kterými Evropská unie uzavírá strategické partnerství.

Nová hedvábná stezka
Zdroj: ČT24

Ve čtvrtek bude Sobotka jednat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, s nímž chce řešit mezinárodní situaci a seznámit jej s projekty, na nichž má ČR zájem - jako je například to, aby se Praha stala centrem pro čínské finanční instituce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Varšavou pochodovali příznivci obou prezidentských kandidátů

Desítky tisíc lidí v neděli vyšly do ulic Varšavy, aby podpořily kandidáty v prezidentských volbách, které se budou konat příští týden. Průzkumy ukazují, že by oba uchazeče o prezidentský post volilo shodně 46,3 procenta občanů.
15:48Aktualizovánopřed 59 mminutami

Ukrajina v noci čelila třem stovkám dronů a sedmdesáti raketám

Nejméně dvanáct mrtvých a čtyři desítky zraněných si vyžádaly noční útoky Ruska, které na Kyjev a několik ukrajinských oblastí vyslalo podle ukrajinských ozbrojených sil celkem osmašedesát balistických raket a 298 bezpilotních letounů. Nejméně tři z obětí byly děti, informovaly agentury. Ukrajinské letectvo oznámilo sestřel pětačtyřiceti raket a 266 dronů. Podle ukrajinských médií se jedná o největší vzdušný útok, který Rusko uskutečnilo od zahájení války v únoru 2022.
08:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajina a Rusko dokončily velkou výměnu zajatců

Ukrajinská prezidentská kancelář v neděli potvrdila, že Rusko si s Ukrajinou vzájemně vyměnily po 303 válečných zajatcích. S odkazem na ruské ministerstvo obrany o tom informovala taky agentura RIA Novosti. Jde o poslední skupinu z výměny ve formátu tisíc za tisíc domluvené v polovině května v Turecku.
11:40Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izrael kontroluje skoro osmdesát procent Pásma Gazy, tvrdí Hamás

Teroristické hnutí Hamás podle agentury Reuters sdělilo, že izraelská armáda kontroluje sedmdesát sedm procent Pásma Gazy, a to svými jednotkami nebo leteckými údery. S odvoláním na tamní zdravotníky Reuters dále uvedl, že v neděli izraelské údery zabily nejméně 23 lidí.
14:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Bílý dům se detektory lži snaží potírat úniky informací

Poté, co se v médiích objevily informace o tom, že personální úřad americké vlády plánuje najmout osobního řidiče pro členy svého vedení, začalo okamžitě vyšetřování s cílem zjistit, kdo tyto interní informace poskytl médiím. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na své s děním obeznámené zdroje.
11:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Kalifornské Malibu doufá v nový začátek. Zvedá se po požárech

Desítky firem z kalifornského města Malibu doufají v nový začátek. Do desetitisícového města směli po lednových požárech jen místní, frekventovaný osmnáctikilometrový úsek směrem na Santa Moniku byl uzavřen. Nyní jej úřady otevřely a podnikatelé doufají, že se jim vrátí zákazníci. Někteří obyvatelé se však bojí, že konec uzavírky přinese i problémy, například rabování ve vyhořelých domech a opuštěných obchodech a restauracích. Radnice v Malibu proto uzavřela smlouvu se soukromou bezpečnostní agenturou. Pozitiva ale podle ní jasně převažují. Pacifická dálnice by mohla do města duchů znovu přivést život.
před 10 hhodinami

Venezuelský režim zatkl před nedělními volbami desítky lidí

Autoritářský režim venezuelského prezidenta Nicoláse Madura zadržel tento týden více než sedmdesát politiků, aktivistů či novinářů, které obvinil ze spiknutí proti vládě a snahy „sabotovat“ nedělní parlamentní a regionální volby. Mezi zadrženými je i dvacítka cizinců, včetně Španěla, Argentince či Bulhara, napsal španělský server El Confidencial.
před 10 hhodinami

Izraelská veřejnost je unavená válkou, po příměří volají i někteří vojáci

Válečné operace začínají vysilovat izraelské obyvatelstvo. Opoziční politici varují před nekonečnou válkou a v dubnu k příměří v otevřeném dopise vyzvaly i tisíce rezervistů a veteránů. Vojenský personál raněný při izraelských vojenských kampaních se léčí na špičkové rehabilitační klinice.
před 12 hhodinami
Načítání...