Nová hedvábná stezka povede i přes Česko

Česká republika se zapojí do projektu Nové hedvábné stezky, jehož cílem je oživit starověkou obchodní trasu z východní Asie do Evropy, otevřít Pekingu cestu ke zdrojům energie ve střední Asii a přivést čínské firmy na lukrativní trhy. Příslušnou dohodu podepsal ve čtvrtek během návštěvy v Pekingu premiér Bohuslav Sobotka.

Bohuslav Sobotka promluvil na Pekingské univerzitě
Zdroj: ČTK Autor: Tereza Šupová

Na Hedvábné stezce leží i Kašgar v odlehlé západočínské provincii Sin-ťiang. Jeho obyvateli jsou muslimští Ujgurové, kteří mají podnikání v krvi. Čína pumpuje miliardy dolarů do zdejší zvláštní ekonomické zóny – jedné ze čtyř v zemi – aby z ní udělala křižovatku pro středoasijské trhy.

„Nová hedvábná stezka otevírá Čínu obchodu. Máme zájem o větší obchodní výměnu se střední a jižní Asií a dalšími zeměmi až do střední Evropy. Kašgar se stane oknem na Západ,“ slibuje Čcheng Meng-jung, ředitel Odboru operací a rozvoje v Kašgarské zóně volného obchodu.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: ČR se má zapojit do projektu Nové hedvábné stezky

Investory lákají daňové úlevy, menší byrokracie a nižší náklady. Boom zažívá i hlavní město Sin-ťiangu Urumči. Se zbytkem Číny ho propojila vysokorychlostní železnice, kterou Peking plánuje protáhnout až do Bulharska. Poloha města láká i obchodníky ze sousedních zemí.

Investice mají přinést stabilitu jedné z nejchudších částí Číny, kde etnické napětí živí násilí a teroristické útoky. Hlavně ale Pekingu otevírají cestu k zásobám ropy a zemního plynu ve střední Asii.

Kašgarská zóna volného obchodu
Zdroj: ČT24

Sobotka se v úterý v Su-čou zúčastnil setkání předsedů vlád šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a šéfa čínského kabinetu. Během projevu u kulatého stolu zdůraznil tři body: spolupráci ve zdravotnictví, spolupráci regionů a český příspěvek k rozvoji evropsko-čínské platformy 16+1. „Těm jednotlivým šestnácti zemím se dává možnost, aby se ucházely o konkrétní projekty a formy spolupráce s Čínou. Je to projekt, který České republice určitě hodně přinesl,“ prohlásil Sobotka.

K zapojení Česka do iniciativy Nová hedvábná stezka (One Belt, One Road) premiér řekl, že cílem projektu je podpora obchodu mezi Evropou a Čínou. Konkrétně se zmínil například o propojení v oblasti letectví – ať už pokud jde o letadla, nebo letecké systémy a radary.

EU stojí na rozcestí, uvedl Sobotka na Pekingské univerzitě

Během čtvrtého dne své oficiální cesty v Číně se Sobotka přesunul do Pekingu, kde se setkal s vedením Pekingské univerzity a před zaplněným sálem vystoupil s přednáškou na téma Aktuální výzvy spolupráce mezi Evropskou unií a Čínou.

Premiér Bohuslav Sobotka na Pekingské univerzitě.
Zdroj: ČTK
Autor: Tereza Šupová

„Na jedné straně je sama existence Evropské unie, která zahrnuje dlouhodobou mírovou spolupráci 28 rozdílných a samostatných členských států založenou na společných hodnotách, vzájemné solidaritě a respektu. Na druhé straně čelí toto společenství snad nejvážnějším výzvám ve své historii,“ prohlásil Sobotka. „Integrační projekt dnes stojí na pomyslné křižovatce. Buď se my Evropané shodneme, že budeme i nadále pokračovat na cestě sjednocení, neboť se jasně ukazuje, že bez prohloubené spolupráce se v některých klíčových oblastech neobejdeme, nebo se začneme bát sami sebe, zastavíme se a budeme stagnovat,“ dodal.

Český premiér zdůraznil, že témata jako energetika, vnitřní trh Evropské unie, včetně otázek digitalizace, modernizace průmyslu či vědy a výzkumu, migrační a azylová politika, s nimi související volný pohyb osob a v neposlední řadě pak politika sousedství, mezinárodní obchod a obranná a bezpečnostní politika vyžadují jednoznačně větší míru integrity uvnitř nynější osmadvacítky.

Ve všech těchto oblastech podle něj EU hledá nové modely spolupráce, jak uvnitř bloku, tak i navenek. „K tomu, abychom v nich byli úspěšní, se totiž nemůžeme omezit pouze na evropská řešení, ale musíme se podívat také za naše hranice a hledat partnery právě tam,“ uvedl s tím, že právě Čína se od roku 2003 řadí k zemím, se kterými Evropská unie uzavírá strategické partnerství.

Ve čtvrtek bude Sobotka jednat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, s nímž chce řešit mezinárodní situaci a seznámit jej s projekty, na nichž má ČR zájem - jako je například to, aby se Praha stala centrem pro čínské finanční instituce.