Nová hedvábná stezka povede i přes Česko

Česká republika se zapojí do projektu Nové hedvábné stezky, jehož cílem je oživit starověkou obchodní trasu z východní Asie do Evropy, otevřít Pekingu cestu ke zdrojům energie ve střední Asii a přivést čínské firmy na lukrativní trhy. Příslušnou dohodu podepsal ve čtvrtek během návštěvy v Pekingu premiér Bohuslav Sobotka.

Na Hedvábné stezce leží i Kašgar v odlehlé západočínské provincii Sin-ťiang. Jeho obyvateli jsou muslimští Ujgurové, kteří mají podnikání v krvi. Čína pumpuje miliardy dolarů do zdejší zvláštní ekonomické zóny – jedné ze čtyř v zemi – aby z ní udělala křižovatku pro středoasijské trhy.

„Nová hedvábná stezka otevírá Čínu obchodu. Máme zájem o větší obchodní výměnu se střední a jižní Asií a dalšími zeměmi až do střední Evropy. Kašgar se stane oknem na Západ,“ slibuje Čcheng Meng-jung, ředitel Odboru operací a rozvoje v Kašgarské zóně volného obchodu.

6 minut
Horizont ČT24: ČR se má zapojit do projektu Nové hedvábné stezky
Zdroj: ČT24

Investory lákají daňové úlevy, menší byrokracie a nižší náklady. Boom zažívá i hlavní město Sin-ťiangu Urumči. Se zbytkem Číny ho propojila vysokorychlostní železnice, kterou Peking plánuje protáhnout až do Bulharska. Poloha města láká i obchodníky ze sousedních zemí.

Investice mají přinést stabilitu jedné z nejchudších částí Číny, kde etnické napětí živí násilí a teroristické útoky. Hlavně ale Pekingu otevírají cestu k zásobám ropy a zemního plynu ve střední Asii.

Kašgarská zóna volného obchodu
Zdroj: ČT24

Sobotka se v úterý v Su-čou zúčastnil setkání předsedů vlád šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a šéfa čínského kabinetu. Během projevu u kulatého stolu zdůraznil tři body: spolupráci ve zdravotnictví, spolupráci regionů a český příspěvek k rozvoji evropsko-čínské platformy 16+1. „Těm jednotlivým šestnácti zemím se dává možnost, aby se ucházely o konkrétní projekty a formy spolupráce s Čínou. Je to projekt, který České republice určitě hodně přinesl,“ prohlásil Sobotka.

K zapojení Česka do iniciativy Nová hedvábná stezka (One Belt, One Road) premiér řekl, že cílem projektu je podpora obchodu mezi Evropou a Čínou. Konkrétně se zmínil například o propojení v oblasti letectví – ať už pokud jde o letadla, nebo letecké systémy a radary.

EU stojí na rozcestí, uvedl Sobotka na Pekingské univerzitě

Během čtvrtého dne své oficiální cesty v Číně se Sobotka přesunul do Pekingu, kde se setkal s vedením Pekingské univerzity a před zaplněným sálem vystoupil s přednáškou na téma Aktuální výzvy spolupráce mezi Evropskou unií a Čínou.

Premiér Bohuslav Sobotka na Pekingské univerzitě.
Zdroj: Tereza Šupová/ČTK

„Na jedné straně je sama existence Evropské unie, která zahrnuje dlouhodobou mírovou spolupráci 28 rozdílných a samostatných členských států založenou na společných hodnotách, vzájemné solidaritě a respektu. Na druhé straně čelí toto společenství snad nejvážnějším výzvám ve své historii,“ prohlásil Sobotka. „Integrační projekt dnes stojí na pomyslné křižovatce. Buď se my Evropané shodneme, že budeme i nadále pokračovat na cestě sjednocení, neboť se jasně ukazuje, že bez prohloubené spolupráce se v některých klíčových oblastech neobejdeme, nebo se začneme bát sami sebe, zastavíme se a budeme stagnovat,“ dodal.

Český premiér zdůraznil, že témata jako energetika, vnitřní trh Evropské unie, včetně otázek digitalizace, modernizace průmyslu či vědy a výzkumu, migrační a azylová politika, s nimi související volný pohyb osob a v neposlední řadě pak politika sousedství, mezinárodní obchod a obranná a bezpečnostní politika vyžadují jednoznačně větší míru integrity uvnitř nynější osmadvacítky.

Ve všech těchto oblastech podle něj EU hledá nové modely spolupráce, jak uvnitř bloku, tak i navenek. „K tomu, abychom v nich byli úspěšní, se totiž nemůžeme omezit pouze na evropská řešení, ale musíme se podívat také za naše hranice a hledat partnery právě tam,“ uvedl s tím, že právě Čína se od roku 2003 řadí k zemím, se kterými Evropská unie uzavírá strategické partnerství.

Nová hedvábná stezka
Zdroj: ČT24

Ve čtvrtek bude Sobotka jednat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, s nímž chce řešit mezinárodní situaci a seznámit jej s projekty, na nichž má ČR zájem - jako je například to, aby se Praha stala centrem pro čínské finanční instituce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pákistán hlásí útoky indických dronů

Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila dvanáct indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledky útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni. Už brzy ráno agentura Reuters psala, že se v pákistánském městě Láhaur ozval hlasitý výbuch a země pozastavila provoz některých letišť.
07:34Aktualizovánopřed 17 mminutami

ŽivěVe Vatikánu pokračuje volba papeže

Ve Vatikánu pokračuje konkláve. Kardinálové se ráno shromáždili v Sixtinské kapli, kde se volba nového papeže koná. Eventuální zvolení 267. papeže v dějinách katolické církve oznámí bílý kouř z komína umístěného nad Sixtinskou kaplí.
před 28 mminutami

Rusko porušilo jím vyhlášené příměří, hlásí Kyjev

Rusko podle ukrajinského vojenského letectva ve čtvrtek brzy ráno porušilo třídenní příměří, které samo vyhlásilo, když vypustilo naváděné bomby na ukrajinské město Sumy. Žádné drony ani rakety ale údajně nevyslalo. Kyjev rovněž uvedl, že na východě Ukrajiny po začátku příměří pokračovaly pozemní útoky ruských vojáků.
06:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
před 1 hhodinou

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 14 hhodinami

Německo-francouzské přátelství je dar, řekl Merz po setkání s Macronem

Nový německý kancléř Friedrich Merz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje i cestu do Kyjeva. Večer se má Merz přesunout do Varšavy na setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Německo bude odmítat i žadatele o azyl

Na německých pozemních hranicích mohou být napříště odmítáni i migranti, kteří v zemi chtějí žádat o azyl, rozhodl ve středu nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Zároveň oznámil, že navýší počet spolkových policistů na hranicích, informovala agentura DPA. Kancléř Friedrich Merz, který nastoupil do funkce v úterý, dlouhodobě sliboval, že jeho vláda okamžitě po nástupu zpřísní migrační politiku včetně kontrol na německých pozemních hranicích.
před 15 hhodinami
Načítání...